Hipertansiyonlu hastalarda gated SPECT'in değeri
The value of gated SPECT in hypertensive patients
- Tez No: 124517
- Danışmanlar: PROF.DR. ERKAN İBİŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Hipertansiyon, KAH için majör bir risk faktörü olduğundan, hipertansif hastalar Tl201 miyokard perfüzyon sintigrafisi için sıklıkla refere edilmektedir. Hipertansiyonlu olguların bazılarında koroner anjiyografide anlamlı darlık olmadığı halde, miyokard perfuzyon sintigrafisinde defekt bulunabileceği uzun zamandır bilinmektedir. KAH tanısı için doğru noninvaziv bir yöntemin seçimi, gereksiz bir koroner anjiografinin risk ve masrafından kaçınmak için önemlidir. Bu çalışmada amaç, Tl-201 miyokard perfüzyon sintigrafisinde lateral hipoperfüzyon defekti izlenen hipertansiyonlu olgularda görülen yanlış pozitif defektlerin değerlendirilmesinde Tc99m MIBI perfüzyon Gated sintigrafîsinin değerini araştırmaktır. HT tanısı ile izlenen 61olguda(40 K, 21 E; ort yaş :58.5±10.01) eforlu Tl201 MPS ve Tc99m MIBI Gated bulguları karşılaştırıldı. Olguların hiçbirinde koroner arter hastalığı ve/veya sistemik hastalık yoktu. T1201 MPS kalitatif ve kantitatif olarak değerlendirildi. Lateral hipoperfüzyon saptanan olgular Grupl(21/61) (%34.4), lateral-septum farkı olmayan olgular Grup2 (40/61) (%65.6) kabul edildi. Lateral hipoperfüzyon izlenen ve izlenmeyen olgularda hem kalitatif hem de kantitatif değerlendirme yapılarak iki grupta MIBI gated ve ungated görüntülerine ait çeşitli parametreleri değerlendirdik. Her iki grupta yaş, cinsiyet, hipertansiyon süresi ve IVS(EKO) açısından anlamlı istatistik sonuç elde edilmedi. Tl201 MPS'de kantitatif değerlendirme sonucunda lateral/septal(L/S) oram grupl (1.07±0.11) ve grup2 (1.13±0.10) arasında istatistiksel olarak anlamlıydı (p0.05). Her iki grubun HT süreleri arasında fark saptanmadı (Grupl; 8.52±6.12, Grup2; 8.48±6.79 p>0.05). Tc99m MIBI Gated ile polar haritalarda elde edilen End-sistol, End-diastol, Duvar hareketi ve Duvar kalınlığının kantitatif değerlendirilmesinde L/S verileri arasında istatistik olarak anlamlı farklılık bulunmadı (p>0.05) Bizim çalışmamızda Tl201 'de izlenen lateral hipoperfüzyonun ayırıcı tanısında Tc99m MIBI Gated SPECTle kalitatif ve kantitatif değerlendirme artefakt/defekt ayrımını sağlayabilmiştir. Tc99mMIBI Gated SPECT hipertansiyonlu hastalarda lateral duvarda izlenebilen hipoperfüzyonun yanlış pozitif sonuç riskini azaltmaktadır. 66
Özet (Çeviri)
SUMMARY Hypertensive patients are frequently referred for Thalium-201 myocardial perfusion scintigraphy (Tl-201 MPS), because hypertension is a major risk factor for Coranory Artery Disease (CAD). It has been known that defects may be observed in some patients with hypertension in myocardial perfusion scintigraphy, although no critial obstruction is detected in coronary angiography. The selection of a proper, non-invasive method is very important in order to avoid the risk and expenses of an unnecessary coronary angiography. The aim of this study was to evaluate the value of Tc-99m MIBI Gated SPECT scintigraphy in false positive defects in hypertensive patients who demonstrated lateral hypoperfussion defects in Tl-201 MPS. In this study, the exercise Tc-99m MIBI Gated SPECT and Tl-201 MPS findings were compared in 61 hypertensive patients (40 F, 21 M, mean age 58,5±10,01) None of the patients had coronary arterial disease and/or any sistemic disease. Tl-201 MPS was evaluated visually and quantitatively. Patients with detected lateral hypoperfusion were considered as Group I (21/61, %34,4) and those without any difference in their lateral and septum perfusion were named as group II (40/61, %65,6). We have made visual and quantitative evaluation of both groups and assessed for various parameters in MIBI-Gated and non-gated views. No statistically significant differences were obtained in terms of age, sex, duration of hypertension and IVS(EKO) in either group.The lateral / septal (L/S) ratios were statistically reasonable (p0.05).Also no difference in duration of hypertension period was obtained (Group I :8.52±6.12;Group II:8.48±6.79;p>0.05).There was no istatistically important differences obtained in the L/S ratio data in the quantitative evaluation of enddiastolic, endsystolic wall motion and wall thickness. In our study it was found that, visual and quantitative evaluation of Tc-MIBI gated SPECT was leading in distinguishing artefacts in the differential diagnosis of perfusion defects observed in Tl-201 scintigraphies. 67