Doğrusal regresyon modeli için m-tahmincilerin incelenmesi
Examination of m-estimator for lineer regression model
  1. Tez No: 315518
  2. Yazar: VURAL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YELİZ MERT KANTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Robust (Sağlam) regresyon tahmincileri, hataların normal dağılıma uymadığı veya veri setinde aykırı değer bulunması durumunda regresyon modelini en güvenilir şekilde tahmin etmek amacı ile geliştirilmiştir.Bu tez çalışmasının amacı, veri setinde aykırı değer olması durumunda en küçük kareler tahmincisine alternatif olarak geliştirilen robust regresyon tahmincilerinden M-tahmincilerin çeşitli açılardan incelenmesidir.İlk olarak M-Tahmincilerin hesaplanmasında kullanılan yeniden ağırlıklandırılmış en küçük kareler algoritmasının başlangıç tahminlerinin seçimine olan duyarlılığı ele alınmış ve M-tahmincilerinin kırılma noktaları, grafikler yardımıyla incelenmiştir. Daha sonra hata teriminin dağılımının normal ve normalden farklı olduğu durumlar için M-tahmincilerinin etkinlik açısından performansı değerlendirilmiş ve son olarak başlangıç ölçek tahmincisinin etkinliğe katkısı araştırılmıştır. Ayrıca reel yaşamdan alınan iki örnek üzerinde M-tahminciler uygulanmış ve elde edilen sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Robust regression estimators have been developed to estimate regression model properly when errors have not normal distribution or there are outliers in data set.The objective of this thesis is an examination of M-estimators, one of robust regression estimators developed as an alternative to least squares estimator.Firstly, the sensitivity of iterative reweighted least squares algorithm to the choice of initial estimates is considered and the breakdown points of M-estimators are examined by means of plots. Next, when the distribution of error term is normal and different from normal, the performance of M-estimators is evaluated in terms of efficiency and finally contribution of initial scale estimator to efficiency is assessed. Also, M-estimators are applied on two real life examples and the obtained results are discussed.