Bikuaterniyonlarla dyonlar ve elektromanyetik enerji korunumu
Dyons and electromagnetic energy conservation with biquaternion
- Tez No: 315517
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TANIŞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu tezde, bikuaterniyon cebri verildikten sonra, elektrik ve manyetik yük içeren dyonlardan bahsedildi. Sekiz bileşenli bikuaterniyonlar, üç boyutlu vektör uzayını ve dört boyutlu kuaterniyon uzayını içerdiklerinden birçok fiziksel nicelik bikuaterniyon cebriyle de incelenebilir. Buradan yola çıkılarak homojen ortamda Maxwell denklemleri ve ayar dönüşümleri kullanılarak genelleştirilmiş alan denklemleri değişme özelliği olmayan, birleşme özelliği olan bikuaterniyon cebri ile dyonlar için elde edildi. Ardından Noether teoremi, ışık ve vektör uzayında Poynting teoreminden bahsedildikten sonra, bikuaterniyonik diferansiyel operatör yardımıyla bikuateniyonlarla elektromanyetik enerji korunumu ve Poynting vektörünü içeren denklem türetildi. Bu gösterimlerin üç boyutlu vektör uzayının genelleştirilmiş hali olduğu ve literatürdeki önceden türetilmiş denklemlerle uygun olduğu da görüldü.
Özet (Çeviri)
In this thesis, after defining of biquaternion algebra, dyons which include electric and magnetic charges are mentioned. Because of eight-component biquaternions containing three-dimensional vector space and four-dimensional quaternion space, many physical quantities are also examined in biquaternion algebra. Based on this information, the generalized field equations are derived by using Maxwell equations and gauge transformations in non-commutative, but associative biquaternion algebra in homogenous media for dyons. Then, Noether theorem, light and Poynting theorem in vector space is introduced, in terms of the differential operator equation that contains biquaternionic electromagnetic energy conservation and Poynting vector, derived from biquaternions. In conclusion, it is seen that these equations in biquaternions are the generalized of three-dimensional vector space and appropriate the equations which are derived in literature before.