Prostat kanserinin tanısı için sarkozin hafızalı nanopartiküllerin kullanımı
The use of sarcosine nanoparticles for the diagnosis of prostate cancer
  1. Tez No: 315538
  2. Yazar: OKAN USLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL EMİR DİLTEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, erkeklerde en sık görülen ve ikinci sıklıkla ölüme neden olan prostat kanserinin idrar numunelerinden tanısı yolu ile erken teşhisi hedeflenmiştir. Bu amaçla sarkozin hafızalı nanopartikül sistemleri geliştirilmiştir. Geliştirilen moleküler baskılanmış polimer (MIP) tabanlı nanopartiküllerin Fourier Dönüşümlü İnfrared Spektroskopisi (FT-IR), Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM), Geçirimli Elektron Mikroskobu (TEM) ve Zeta Potansiyeli Boyut Analizi ile karakterizasyon işlemleri gerçekleştirilmiş ve nanopartiküllerin boyutları yaklaşık 190 nm olarak bulunmuştur. Sarkozin hafızalı nanopartiküller Reflektometrik İnterferans Spektroskopi (RIfS) sensör yüzeylerine immobilize edilmiş ve hazırlanan nanosensörün tayin sınırı 0.010 mM olarak hesaplanmıştır. Ayrıca, hazırlanan nanosensörün sarkozine olan seçiciliği, sarkozin yapısına çok benzeyen L-Alanin aminoasidi kullanılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it has targeted the early detection of prostate cancer which is the most common and second most common cause of death in men from urine samples. For this purpose, sarcosine memory nanoparticle systems have been developed. The molecular imprinted polymer (MIP)-based nanoparticles have been characterized by Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FT-IR), Scanning Electron Microscopy (SEM), Transmission Electron Microscopy (TEM) and Size Analysis Zeta Potantial and dimensions of nanoparticles has found to be approximately 190 nm. Sarcosine imprinted nanoparticles have been immobilized on Reflectometric Interference Spectroscopy (RIfS) sensor surfaces and the detection limit has calculated as 0.010 mM. In addition, the selectivity of sarcosine nanosensor has investigated using L-Alanine amino acid which has very similar structure to the sarcosine structure.