Prostat kanseri için potansiyel erken tanı belirteçleri mikro RNA' ların PSA ile korele kullanımının pozitif biyopsileri ortaya çıkarabilmedeki durumu
Status of the use of potential early diagnostic biomarkers micro RNAS for prostate cancer with PSA on detecting positive prostate biopsies
- Tez No: 427049
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH AYAN, YRD. DOÇ. DR. ESAT KORĞALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Prostat kanseri erkeklerde görülen en sık kanser türlerinden biridir. PSA halen prostat kanserinin erken tanısında duyarlılık ve özgüllüğü düşük olmasına rağmen en önemli belirteçtir. Prostat kanserinin kesin tanısı operasyon veya biyopsi materyallerinin histopatolojik doğrulamasına dayanır. Bu da negatif biyopsileri ve böylece biyopsiye bağlı komplikasyonları da azaltmak için PSA' ya alternatif veya birlikte kullanıldığında tanısal değerini arttıracak yeni arayışları gerekli kılmaktadır. miRNA' lar nükleotid içeriği olarak kısa, 18-30 nükleotid uzunluğunda, kodlama yapmayan, hücrenin kendisinde üretilen, yeni keşfedilmiş bir RNA çeşididir ve gen ekspresyon düzenleyicisi işlevi görür. miRNA ekspresyon seviyesindeki değişiklikler, hastalık patogenezinde önemli olabilir. Prostat kanserinde geniş çaplı bir miRNA ekspresyon değişikliği gösterilmiştir. Çalışmamız prostat kanserli 27 hasta ile 32 BPH' li kontrol grubunda yapıldı. Çalışma için her bireyden 3cc kan örneği alındı ve miRNA kitleri ile ilgili belirli protokol takip edilerek serum elde edildi. Serum örnekleri çalışma başlayıncaya kadar -80 0C' de bekletildi. RT PCR cihazı ile miRNA ekspresyon seviyelerine bakıldı. Prostat kanserlilerde miRNA-221 ve miRNA-432 ekspresyon seviyeleri kontrol grubuna göre artmış, miRNA-17-5p, miRNA-30c, miRNA-107, miRNA-141, miRNA-145, miRNA-181a-2, miRNA-331-3p, miRNA-574-3p ekspresyon seviyeleri ise azalmış olarak bulundu. Her iki grupta da miRNA-21 ve miRNA-375' in ekspresyon seviyeleri benzerdi. Prostat kanseri tanısında miRNA' ları belirteç olarak değerlendirebilmek için daha kapsamlı ve tümör dokusuyla birlikte araştırılmış yeni çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer is one of the most seen cancers between men. Still PSA is the most important marker for early diagnose of prostate cancer even its sensitivity and spesifity is poor. Prostat cancer diagnose is corrected by the histopathology of biopsy or operation materials. So there is a need to identify novel therapeutic approaches in this disease alternative to PSA or together use with PSA to decrease negative biopsies and biopsy related complications and increase diagnostic value. miRNAs are small, consisting of 18–30 nucleotides, non-coding, endogenously synthesized new class of small RNAs as regulators of gene expression. Alteration in miRNA expression may play a critical role in pathogenesis of the disease. It was shown that human prostate cancer possess a widespread deregulation of miRNA expression. Our study is consisting of 59 man, 27 of them prostate cancer and 32 of them BPH control group. We collected 3cc blood sample from them. Than, we obtained serum samples as guided on our miRNA kits. Serum samples were kept back in -80 0C. miRNA expression levels were observed by RT PCR. In prostate cancer group when compared with control group, it' s found that expression levels of miRNA-221 and miRNA-432 increased, expression levels of miRNA-17-5p, miRNA-30c, miRNA-107, miRNA-141, miRNA-145, miRNA-181a-2, miRNA-331-3p, miRNA-574-3p decreased and expression levels of miRNA-21 and miRNA-375 are nearly same . There is need to more comprehensive new studies including tumor tissues to spesify miRNAs as significant biomarkers on early diagnose of prostate cancer.