Fuzzy metrik ve sezgisel fuzzy metrik uzaylar üzerine
On fuzzy metric and intuitionistic fuzzy metric spaces
  1. Tez No: 315573
  2. Yazar: ÖNDER KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İDRİS ZORLUTUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Fuzzy metrik ve sezgisel fuzzy metrik uzaylar için bir altyapı oluşturmayı amaçlayan ve literatürden derlenen bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Tezin ilk bölümü, konunun tarihsel gelişimini, literatürdeki önemini ve hazırlanan çalışmanın kısa bir taslağını içeren giriş bölümüdür.İkinci bölümde, klasik metrik uzaylarda temel kavramlar ve özellikler sunulmuştur. Ayrıca tezin üçüncü ve dördündü bölümlerinde fuzzy metrik ve sezgisel fuzzy metrik uzaylara genelleştirilmiş olan bazı topolojik kavramlar listelenmiştir.Üçüncü bölümün birinci kısmında fuzzy metrik uzaylara ait tanım ve örneklere yer verilmiştir. İkinci kısmında ise klasik metrik uzaylar teorisinden bilinen ve fuzzy metrik uzaylar yapısına genelleştirilen bazı topolojik kavram ve sonuçlar sunulmuştur.Dördüncü bölümün birinci kısmı sezgisel fuzzy metrik uzaylar ile ilgili tanımlara ve örneklere ayrılmıştır. İkinci kısmında ise yine klasik metrik uzaylar teorisinden bilinen ve literatürde sezgisel fuzzy metrik uzaylar yapısına genelleştirilen bazı topolojik kavram ve sonuçlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis, consists of four chapters, is aiming to provide the background in the subjects of fuzzy metric and intuitionistic fuzzy metric spaces and is compiled from the literature. The first chapter of the thesis is introduction chapter and it includes the historical development and the significance of the subject in literature and also a brief overwiew of the study.In the second chapter, the basic concepts and properties of classic metric spaces are presented. In addition, some topological concepts which are generalized to fuzzy metric spaces and intuitionistic fuzzy metric spaces given in the third and fourth chapters of the thesis, are listed.In the first part of the third chapter, definitions and examples of fuzzy metric spaces are presented. In the second part, some topological concepts and results which are known from the classical metric spaces and are generalized to the setting of fuzzy metric spaces, are presented.The first part of the fourth chapter is devoted to definitions and examples related to intuitionistic fuzzy metric spaces. In the second part, some topological concepts and results which are also known from the classical metric spaces and are generalized to the setting of intuitionistic fuzzy metric spaces, are presented.