Terpolimer bazlı, sıcaklık ve ph-duyarlı hidrojellerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of terpolymer based temperature and ph -sensitive hydrogels
- Tez No: 315591
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK İMREN, DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN DURMAZUÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Sunulan çalışmada; Maleik anhidrit?Stiren-Metilmetakrilat (MA-St-MMA) terpolimerinin farklı çapraz bağlayıcı ajanlar varlığında (N,N'-metilen-bis-akrilamid (MBAm) ve Glutaraldehit (GA)) çapraz bağlanması sonucu hidrojeller sentezlenmiştir. Her bir sistem için sıcaklık, zaman ve çapraz bağlayıcı miktarı optimize edilerek optimum çapraz bağlanma koşulları belirlenmiştir.Disk formundaki (çap=6mm, kalınlık=3mm) hidrojeller, pH ve sıcaklık-duyarlılıklarının belirlenmesi amacıyla, 4 - 50º C sıcaklık aralığında pH' sı 2-9 arasında değişen Tris tampon çözeltilere yerleştirilmiştir. Bu şişme çalışmaları sonucu, hidrojellerin pH' ya bağlı şişmesinin, çapraz bağlayıcı miktarı ve fonksiyonel grubundan çok fazla etkilendiğini ancak sıcaklığa bağlı şişme etkisinin düşük olduğu gözlenmiştir.Hidrojellerin atomik yapısı FTIR ile analiz edilmiş, termal davranışları TGA ile belirlenmiş ve yüzey yapıları da SEM ile incelenmiştir.Bu sonuçlar, yüksek derecede şişebilen ve pH-duyarlı [(MA-St-MMA)-(MBAm)] ve [(MA-St-MMA)-(GA)] hidrojellerinin mide -barsak kanalı boyunca ilaçların kontrollü salımında kullanılabilecek alternatif ilaç-taşıyıcı matrislerin geliştirilmesinde faydalı olabileceklerini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this research work; hydrogels, as a result of cross-linking in the presence of different cross-linking agents (N,N?-methylene-bis-acrylamide (MBAm) and Glutaraldehyde (GA)) of Maleic-anhydride-Styrene-Methymetacrylate (MA-St-MMA) terpolymer, were synthesized. For each system, the optimum cross-linking conditions (temperature, time and amount of cross-linking) are determined by optimizing.Hydrogels in disc form (diameter=6mm, thickness=3mm) were placed to various Tris buffer solutions (pH=2-9) at 4 - 50º C temperature range in order to determine the pH and temperature-sensitivity. As a result of swelling studies, swelling of the hydrogels, depending on the pH, the amount and functional group of cross-linking too much affected, but the effect was lower than the temperature-dependent.The atomi structure of hydrogels was analyzed by FTIR, thermal behavior was determined by TGA and surface structure of the hydrogels was investigated by SEM.These results are shown that, high swelling capacities and pH-sensitivity makes [(MA-St-MMA)-(MBAm)] and [(MA-St-MMA)-(GA)] hydrogels through the gastro-intestinal canal in controlled drug release can be used in the development of alternative drug carrier matrix