Bazı genelleştirilmiş komşuluk sistemleri ve genelleştirilmiş süreklilikler üzerine
On some generalized neighborhood systems and generalized continuity
  1. Tez No: 315625
  2. Yazar: NİHAL ARABACIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA BEDRE ÖZBAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez esas olarak beş bölümden oluşur.Birinci bölümde tez konusu tanıtılmış, ikinci bölümde ise tezin daha kolay anlaşılması için bazı temel tanımlara ve teoremlere yer verilmiştir.Üçüncü bölümde zayıf komşuluk sistemleri ve güçlü genelleştirilmiş komşuluk sistemleri verilmiştir. Bu komşuluk sistemlerinin karakterizasyonları ve bunların birbirleriyle ilişkileri incelenmiştir. Karşıt örnekler verilerek konuya açıklık getirilmiştir.Dördüncü bölümde zayıf süreklilik, genelleştirilmiş ? - süreklilik ve bu sürekliliklerin mixed yapıları çalışılmıştır. Ayrıca bunlar arasındaki ilişkiler incelenmiş ve çeşitli teoremler elde edilmiştir.Beşinci bölümde komşuluk sistemleri yardımıyla hemen hemen süreklilik tanıtılmış ve bazı karakterizasyonlar elde edilmiştir. Ayrıca bu sürekliliğin daha önceki bölümlerde tanımlanan çeşitli sürekliliklerle ilişkisi incelenmiştir. Bu ilişkiler diyagram ile gösterilmiş ve karşıt örneklerle diyagram desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis essentially consist of five chapters.In the first chapter, the subject of the thesis is introduced, in the second chapter, in order to make the understanding easy, some basic definitions and theorems are given.In the third chapter, weak neighborhood systems and strong generalized neighborhood systems are given. Characterizations of these neighborhood systems and the relations among these are investigated. This subject is clarified by giving counter examples.In the fourth chapter, weak continuity, generalized ? - continuity and mixed constructions of these continuities are studied. Also, the relations among these are investigated and several theorems are obtained.In the fifth chapter, almost continuity with the aid of neighborhood systems is introduced and some characterizations are obtained. Also, the relations between this continuity and several continuties defined in the previous chapters are examined. These relations are presented with a diagram and this diagram is supported by counter examples.