Graf işlemleri altında yeni boyama ve birleştirilmişlik ölçümleri
New coloring and connectivity measures under graph operations
  1. Tez No: 315626
  2. Yazar: ÖZGE ÇOLAKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tezde, bir iletişim hattındaki bağlantılılığı güçlendirmek için son yıllarda tanımlanan gökkuşağı bağlantı sayısı ve onun karşıtı olan tek renkli bağlantılı boyanma hakkında bilgiler verilmiştir. Ardından graf işlemleri altında yeni boyama ölçümleri incelenmiştir.İlk bölümde, gökkuşağı boyama ve tek renkli bağlantılı boyanmanın tarihinden bahsedilmiştir.Tezin ikinci bölümünde temel graf tanımları ve yeni ölçümlerimiz tanımlanmıştır. Sonra onlarla ilgili teoremler verilmiştir.Üçüncü bölümde, graf işlemleri altında gökkuşağı bağlantı sayısı ve tek renkli bağlantılı boyanma sayısı incelenmiş, sonuçlar elde edilmiş, teoremler verilmiş ve ispatlanmıştır.Tezin dördüncü bölümünde, genel graflarda gökkuşağı bağlantı sayısını ve tek renkli bağlantılı boyanma sayısını hesaplayan bir algoritma verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, some knowledges of rainbow connection number which recently was described to strengthen the connectivity in network and monocrhomatic coloring which is the natural opposite of rainbow-connection coloring that have been gathered are stated. Next, new coloring measures under graph operations was investigated are stated.In the first chapter, the history of rainbow coloring and monochromatic were mentioned and also the subject of the thesis was introduced.In the second chapter some basic definitions for graphs and knowledges of new measures is defined. Next, some theorems about they is given.In the third chapter rainbow connection number and monochromatic number is examined under graph operations, results obtained, theorems are given and are proved.In fifth section algortihm which calculates rainbow connection number and monochromatic number of a graph is given.