Zaman skalasında sonsuz aralık üzerinde ikinci mertebeden sınır değer problemlerinin pozitif çözümleri
Positive solitions of second order time-scale boundary value problems on infinite intervals
- Tez No: 315627
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fonksiyonlar Teorisi ve Analiz Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş bölümü ile birlikte bu tez dört bölümden oluşmaktadır.ikinci bölümde, zaman sklası ile ilgigli temel tanımlar ve bazı teoremler verilmiştir.Üçüncü bölümde, zaman skalasında sonsuz aralık üzerinde sınır değer problemi ele alınmıştır.Öncelikle sınır değer probleminin varlığı için gerekli koşullaroluşturulup, ispatlanmıştır.Dördüncü bölümde, Avery-Peterson sabit nokta teoremi ile Bai ve Ge sabit nokta teoremi kullanılarak koni üzerinde sınır değer probleminin pozitif çözümlerinin varlığı için gerekli koşullar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four parts.In the second part, basic definitions related to time scale and some theorems are given.In the third part, boundary value problem on time scale is discussed.Firstly, the solition of boundary value problem is analyzed. then neccesary conditions for the presence positive solitions are created and proved.In the fourth part, this theorem is generalized for the solition by using Avery-Peterson fixed point theorem and Bai and Ge fixed point theorem and analyzing positive solitions of boundary value problems.