İdeal topolojik uzaylarda genelleştirilmiş kapalı kümeler üzerine
On generalized closed sets in ideal topological spaces
- Tez No: 315632
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEGÜL ÇAKSU GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Topoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tez konusu tanıtılmış, ikinci bölümde ise tezin anlaşılabilirliğini kolaylaştırmak adına genel topolojik uzaylar ve ideal topolojik uzaylar üzerine temel bilgiler verilmiştir. Ayrıca; bu bölümde verilen bazı küme çeşitleri ile ilgili yapılan çalışmalar ele alınarak bir diagram oluşturulmuştur.Üçüncü bölümde 2010 yılında Açıkgöz, Noiri ve Yüksel yayınlanan makalede bulunan tanımlar verilerek aralarındaki ilişkilere değinilmiştir. Bölüm sonunda bu küme kavramları ile ilgili bir diyagram verilmiştir.Dördüncü bölümde ideal topolojik uzaylarda b- ? -kapalı küme kavramı tanımlanmış ve b- ? -kapalı kümenin diğer kümeler ile ilişkisi incelenerek ikinci bölümde verilen diyagram genişletilmiştir. tb-I-küme kavramı tanımlanmış ve sürekliliğin yeni bir ayrışımı elde edilmiştir.Beşinci bölümde ise b*Cl operatörü ve gb*-kapalı küme tanımlanarak b- ? -kapalı kümelerin bir genelleştirmesi elde edilmiş ve bu kümeyle ilgili bazı özellikler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. In the first chapter, the subject of thesis is introduced; in the second chapter, basic knowledge on general topological spaces and ideal topological spaces is given in order to make understandable the reading of the thesis.In the third chapter the definitions which are on the article published on 2010 by Acıkgoz, Noiri and Yuksel and the relations between these concepts are touched on. At the end of the chapter a diagram about these sets are given.In the fourth chapter, b- ? -closed set on ideal topological spaces is defined and the diagram which was given in the second chapter is expanded by examining relations of b- ? -closed set with other sets. Besides tb-I-set concept is defined and a new decomposition of continuity is obtained.In the fifth chapter, operator b*Cl and gb*-closed sets are defined. With the help of these concepts a generalization of b- ? -closed sets is obtained and some properties related this set are investigated.