İdeal topolojik uzaylarda açık ve kapalı kümelere bir yaklaşım
An approach to open and closed sets in ideal topological spaces
  1. Tez No: 763142
  2. Yazar: MERYEM ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜRMET FULYA AKIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu tezin birinci bölümü giriş kısmından oluşmaktadır. Giriş kısmında, topolojik uzaylar ve ideal topolojik uzaylardaki açık ve kapalı kümeler ile ilgili literatür bilgisi verilmiştir. İkinci bölümde, daha sonraki bölümde kullanılacak olan ideal topolojik uzaylar ve bazı genelleştirilmiş kümelerin tanımı ve özellikleri verilmiştir. Üçüncü bölümde bir γ işlemi yardımıyla oluşturulan γ -açık ve γ -kapalı, γ -pre -açık küme, γ -semi -açık küme ve γ -b -açık kümelerin özelliklerinden bahsedilmiştir. Dördüncü bölüm özgün olarak hazırlanmıştır. Bu bölümde γ işlemi yardımıyla tanımlanan kümeler ideal topolojik uzaylara aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The first part of this thesis consists of the introduction part. In the introduction literature information about topological spaces and open and closed sets in ideal topological spaces is given. In the second chapter, the definition, and properties of ideal topological spaces and some generalized sets, which will be used in the next chapter, are given. In the third chapter, the properties of γ -open and γ -closed, γ -pre-open sets, γ -semi-open sets, and γ -b -open sets created with the help of a γ operation are mentioned. The fourth chapter was originally prepared. In this section, the sets defined with the help of the γ operation are transferred to ideal topological spaces.