Sonsuz bölgede verilmiş ikinci mertebeden eliptik tipteki diferansiyel operatörlerin özdeğerlerinin sayısının asimtotik ifadesi
Asymptotic expression of the number of eigenvalues of differential operators of second order in elliptic type given in infinite region
  1. Tez No: 84932
  2. Yazar: HAMİT AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EHLİMAN ADIGÜZELOV
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET“Sonsuz bölgede verilmiş ikinci mertebeden eliptik tipteki diferansiel operatörlerin özdeğerlerinin sayısının asimtotik ifadesi ”adlı bu tez iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Z-2[0,oo) dan £2(0,00) a '(v) = -A(p(*)fc)-«(*)v diferansiel ifadesi ve y(0) = 0 sınır koşuluyla oluşturulan L operatörünün e pozitif bir sayı olmak üzere -e dan küçük olan özdeğerlerinin N(e) sayısı için e - > 0 iken asimptotik formüller elde ettik. H ayrılabilir bir Hubert uzayı olmak üzere, Kn Oklit uzayında tanımlı değerleri H a ait olan kuvvetli ölçülebilir ve /r» II/OOIIh^ < °°» (x = (xltx2,..,xB) ? Hn) koşulunu sağlayan / fonksiyonlarının kümesini H\ = Lı{il : Kn) ile gösterelim. H\ uzayının herhangi iki / ve g elemanlarının iç çarpımını (/>flO = /R»(/(aO»ff(aO)ff formülü ile tanımlarsak, H\ ayrılabilir bir Hubert uzayı oluşturur, ikinci bölümde ise, H\ den H\ e l(u) = -X?>j=1£(aij(x)Ş%) + Q(x)u diferansiel ifadesi ile oluşturulan kendine eş L operatörünün spektrumu incelenmiş ve özdeğerlerin sayısı için asimtotik formül bulunmuştur. 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis with the title“Asymptotic expression of the number of eigenvalues of differential operators of second order in elliptic type given in infinite region”consists of two chapters In the first chapter, we obtained the asymptotic formulas of operators L forming with differantial expression «v) = -A(pOO&)-3(*)v from Z 0 for number N(e) of eigenvalues less than - e, where e is apositive real number. We denote by Hi = L-i{H : H71) the set of all functions / satisfying condition /r« ll/OOlİH'k (x = (xux2,..,xn)eJRn) and strongly measurable belonging to H defined on Euclidean space lRn) and with the values in H, where if is a separable Hubert space. If we define the inner product of arbitrary two elements / and g of the space Hi with the formula U>9) = J-Rn(f{x),g{x))Hdx then Hi becomes a separable Hilbert space. In chapter 2, the spectrum of self adjoint operator L from Hi to Hi forming with differentila expression /(«) = -E?li=ii(aii(x)fe) + g(x)« has been studied and the asymptotic formula for the number of eigenvalues has been found. IV