Farklı beslenme programlarının yavru lepistes (poecilia reticulata peters, 1859) balıklarında yaşama ve gelişme parametreleri üzerine etkileri
The effects of different feeding programmes on growth and survival parameters of new-born guppy (poecilia reticulata peters, 1859)
- Tez No: 315648
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK İŞGÖREN EMİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada yeni doğmuş lepisteslerde optimum besleme protokollerini belirlemek üzere beş farklı deneme grubu oluşturulmuş ve balıklar ilgili gruplarda 4 hafta Artemia `nauplii' (4A), 4 hafta mikropartikül yem (4MY), 1 hafta Artemia + 3 hafta mikropartikül yem (1A+3MY), 2 hafta Artemia + 2 hafta mikropartikül yem (2A+2MY) ve 3 hafta Artemia + 1 hafta mikropartikül yem (3A+1MY) ile beslenmişlerdir. Deneme sonunda gruplar arasında oluşan boy ve ağırlık farkları, yaşama oranları ve balıkların strese dayanımları araştırılmış; Artemia ile mikropartikül yemin, yeni doğmuş lepisteslerde büyüme ve yaşama oranlarına etkisi tespit edilerek, en etkin besleme programının belirlenmesi amaçlanmıştır.Çalışma sonunda, ağırlık ve boy artışı bakımından en iyi gelişim 4MY grubunda (p0,05), 3A+1MY grubunda fark (p0,05).Bu sonuçlara göre, 4MY ve 1A+3MY programlarının yeni doğmuş lepistes yavrularında optimum bir büyüme ve verim için yetersiz olduğu anlaşılmış olup; lepisteslerde daha etkin bir yetiştiricilik için doğumdan itibaren ilk iki hafta boyunca Artemia katkılı besleme programlarının gerekli olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, five feeding programmes were used to investigate the optimum feeding process of new-born guppy in five treatment groups. For the study, fish were fed Artemia (nauplii) for 4 weeks (4A), microparticulated feed for 4 weeks (4MY), 1 week Artemia + 3 weeks microparticulated feed (1A+3MY), 2 weeks Artemia + 2 weeks microparticulated feed (2A+2MY) and 3 weeks Artemia + 1 week microparticulated feed (3A+1MY) in related treatment groups.