Deniz hıyarlarında (holothuria tubulosa g.,1778) sindirim enzim aktivitelerinin araştırılması
Investigation of digestive enzyme activities in sea cucumbers (holothuria tubulosa g.,1778)
  1. Tez No: 315649
  2. Yazar: DENİZ GÜNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DİLEK EMİROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Holothuria tubulosa (Gmelin, 1788), zengin besin içeriği nedeniyle Türkiye'de dışsatımı gerçekleştirilen ekonomik bir türdür. Bu çalışmada, türün gereksinim duyduğu ve sindirebileceği maddelerin belirlenebilmesi için 1 yıl boyunca sindirim sistemindeki temel enzim aktivitelerine bakılmıştır. Analizi gerçekleştirilen total proteaz ve amilaz enzimlerinin, lipaz enzimine oranla yüksek aktivite gösterdiği görülmüştür. Üç enzim aktivitesi de yaz aylarında maksimum, kış aylarında minimum aktivite göstermiştir. Yaz mevsiminde ölçülen en yüksek total proteaz, amilaz ve lipaz aktivite değerleri sırasıyla, 6,45±0,66, 6,77±0,72, 2,78±0,32 U/mg proteindir. Kış mevsiminde ölçülen en düşük total proteaz, amilaz ve lipaz aktivite değerleri ise sırasıyla 2,03±0,16, 1,14±0,14, 0,12±0,01 U/mg proteindir. Çalışma sonunda, ekonomik olarak yetiştiriciliği için türün uygun sıcaklıkta, karbonhidrat ve protein ağırlıklı yemlerle beslenmesinin uygun olacağı anlaşılmıştır. Ayrıca bu çalışma, işleme sanayi, gıda, biyokimya ve tıp bilimlerinde yardımcı olacak sonuçlar içermektedir.
Özet (Çeviri)
Holothuria tubulosa (Gmelin, 1788), is an economically valuable species due to its rich nutrients content that being exported in Turkey. In this study, basic enzyme activities in digestive system were investigated over one year period for determining required and digestible substances. Total analyzed protease and amylase enzymes have shown higher activity compared to lipase enzyme. All three enzyme activities were maximum in the summer and minimum in the winter. In summer, the highest measured total protease, amylase and lipase activity values were, 6.45 ± 0.66, 6.77 ± 0.72, 2.78 ± 0.32 U / mg protein, respectively. In winter, measured the lowest total protease, amylase and lipase activity values were, respectively, 2.03 ± 0.16, 1.14 ± 0.14, 0.12 ± 0.01 U / mg protein. As conclusion of the study, it was ideal to feed this specie with food containing high protein and carbohydrate under appropriate temperatures for commercial culture. In addition, this study presents helpful results concerning processing industry, biochemistry and medicine areas.