Deniz hıyarlarından (Holothuria tubulosa) ve (Holothuria polii)'nin dondurma ve kurutma sonrası bazı kimyasal bileşenleri ile histolojik yapısının tespiti
Determination of the histological structure of sea cucumbers (Holothuria tubulosa) and (Holothuria polii) by some chemical components after freezing and drying
- Tez No: 570263
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÜNLÜSAYIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada deniz hıyarından Holothuria polii ve Holothuria tubulosa ya uygulanan dondurma ve kurutma gibi işleme yöntemlerinin besin içeriğine etkisi nin histolojik olarak meydana gelebilecek değişimlerin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Ege Denizi'nde bulunan Holothuria polii ve Holothuria tubulosa örnekleri İzmir'deki (Türkiye) ticari firma'dan canlı olarak satın alınmıştır. Her bir türden için 100 numune deneyler için kullanılmıştır. Bu türler deniz suyu içerisinde laboratuvara havayla taşınmıştır. Her bir numunenin gövdesi anüsten oral organa kadar kesilmiş ve sonra organları çıkarılmış ve soğuk suyla yıkanmış, tartılmış ve ölçülmüştür. Her iki türün örnekleri kaynar suya konularak 30 dakika kaynatılmıştır. Daha sonra çevre sıcaklığında (72 saat boyunca +27 ° C) kurutulmuş ve Antalya'da (Su Ürünleri Fakültesi Kampüsü'nde) güneşte kurutma için ızgaralara yerleştirilmiştir. Taze deniz hıyarları (HP ve HT) - 35 °C de hızlı şekilde dondurulmuştur. Dondurulmuş numuneler analiz edilene kadar -18 °C de yaklaşık 72 saat saklandı. Deniz hıyarlarından elde edilen dondurulmuş ve kurutulmuş ürünlerin fiziksel ve kimyasal analizleri ile histolojik değerlendirmeleri gerçekleştirilmiştir. Türlerin biyometrik ölçümleri alındıktan sonra kimyasal yapısının incelenmesinde; su oranı, ham protein, ham yağ, ham kül analizleri yapılmıştır. HP ve HT' nin histolojik analizi histokimyasal tekniklere göre, taze, kuru ve donmuş numunelerin deniz hıyarından alınan dokular Haematoxylen-eosin boyanıp, mikroskopta incelenmiş ve fotoğrafları çekilmiştir. Tüm numuneler üç bağımsız tekrarla analiz edildi (n = 3).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effects of processing methods such as freezing and drying on the nutrient content of Holothuria polii and Holothuria tubulosa from sea cucumber. Holothuria polii and Holothuria tubulosa samples from Aegean Sea were purchased as alive from the commercial firm in İzmir (Turkey). Approximately100 samples each species were used for experiments. These species were transported to laboratory in seawater with air. The body of each specimen was cut from the anus nearly to the oral organ, and then their viscera were removed and washed with cold water, weighed and measured. Both species samples were put into boiling water and boiled for 30 min. Then they were allowed to drip dry at environment temperature (+27 °C for 72 h) and placed on grill for sun drying in Antalya (at Faculty of Fisheries Campus). Fresh sea cucumbers (HP and HT) in rapidly frozen to minus 35 degrees, the main purpose is to make the sea cucumber body water freezing. Frozen samples were stored minus 18 degrees until analysed (Approx. 72 hours). Physical and chemical analyses of frozen and dried products obtained from sea cucumbers and histological evaluations were performed. After the biometric measurements of the species, the chemical structure was examined; Water, crude protein, oil, ash (inorganic matter) analysis were performed. Histological analysis of HP and HT; According to the histochemical techniques, by passing through the routine histological process steps. stained with specific staining methods (such as Masson trickom) and examined under microscope. All samples were analysed in three independent replications (n = 3).