Alcaligenes latus phbcab (poli-3-hidroksibütirik asit biyosentez) genleri klonlanmış escherichia coli'de phb üretimi ve izolasyonu
Phb production and isolation from escherichia coli harboring alcaligenes latus phb biosynthesis operon
  1. Tez No: 315653
  2. Yazar: YUNUS ENSARİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN PAZARLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biotechnology, Microbiology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Polihidroksialkanoatlar (PHA), sahip oldukları fiziksel ve kimyasal özelliklerin yanı sıra biyouyumlu ve biyobozunur olmaları sebebiyle petrol bazlı plastiklerin alternatifi olabilecek potansiyele sahiptir. PHA biyopolimerleri besin açısından dengesiz koşullarda birçok gram (+) ve gram (-) bakteri tarafından sentezlenirler ve hücre içerisinde enerji depo materyali olarak biriktirilmektedir. Polihidroksibütirik asit (P3HB) en çok çalışılan ve bilinen PHA çeşididir.Bu tez çalışmasında endüstriyel PHB üretiminde kullanılan Alcaligenes latus DSM 1124 ırkında yer alan PHB biyosentez genlerinin Escherichia coli'ye aktarılarak yüksek miktarda PHB üretimi ve üretilen biyopolimerin izolasyonu hedeflenmiştir. Bu amaçla PZR yöntemi ile çoğaltılan Alcaligenes latus DSM 1124 ırkında yer alan PHB biyosentez genleri pSP 72, pUC 19 ve pQE 40 plazmitlerine başarılı bir şekilde aktarılmıştır. Elde edilen rekombinant plazmitler 10 farklı E. coli ırkına aktarılarak PHB üretimi için en uygun olan ırk ve plazmit olarak pQEAL1124 plazmitini taşıyan E. coli Rosetta ırkı belirlenmiştir. Uygun ırk belirlendikten sonra PHB üretiminin arttırılması amacıyla besiyeri, karbon kaynağı, sıcaklık, karıştırma hızı gibi optimizasyon çalışmaları gerçekleştirilerek %60'ın üzerinde verim elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In addition to their physical and chemical properties, due to they are biodegredable and biocompatible polyhydorxyalkanaotes have potential to be alternative to petroleum based plastics. PHAs are synthesized by various gram positive and negative bacteria under unbalanced nutrient conditions and accumulated as an energy storage material in cytoplasm. Polyhydroxybutyrate (PHB) is the most studied and well known type of PHAs.The aim of this study is production and isolation of PHB from E.coli through transferring of PHB operon from A. latus DSM 1124. For this purpose, A. latus DSM 1124 PHB biosynthesis genes, amplified by using PCR, were ligated to pSP72, pUC19 and pQE40 vectors. After transformation of 10 different E. coli strains with obtained plasmids, E. coli Rosetta harboring pQEAL1124 plasmid was determined the most effective strain to produce PHB. After determining the most appropriate strain, in order to enhance PHB production medium, carbon source, temperature, shaking rate optimizations were performed. By performing optimizations E. coli accumulated PHB more than 60% of cell dry weight.