Bornova örneğinde insan habitatındaki(yaşam ortamı) değişimler ve etkileri üzerine araştırmalar
Research an the changes in human habitat and their effects in the case of ?bornova?
- Tez No: 315658
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bilinmektedir ki her canlı yaşadığı ortamdan ve bu ortamların değişiminden etkilenmektedir. Özellikle 1800 ` lü yıllarda başlayan sanayi devrimi, nüfus artışı, aşırı kentleşme gibi faktörler dünden bugüne çevremizi etkilemiş ve dolayısıyla canlıların yaşadıkları alanlarda değişimlere neden olmuştur.Sanayi devriminin beraberinde meydana gelen teknolojik gelişmeler, tarıma makinelerin girmesiyle birlikte insan gücüne ihtiyacın azalması, kentlerdeki iş olanaklarının daha fazla olması, eğitim alma olanaklarının daha fazla olması, sağlık hizmetlerinden yararlanabilme imkanının fazlalığı, insanları köylerden kentlere göç etmeye itmiştir. Ve insanların yaşam ortamları (İnsan Habitatı) üzerindeki etkileri giderek artmış, değişimlere neden olmuştur. Bu değişimler ekosistemleri oluşturan abiyotik ve biyotik faktörler üzerinde baskılar yaratmıştır.Araştırma, Bornova ilçesi örneğinde insan habitatında meydana gelen değişimleri ortaya koyabilmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda, öncelikle, alan kullanımlarında meydana gelen değişim incelenmiştir. İnsan habitatının yaşanabilirlik ölçütleri çerçevesinde değerlendirilmesinde ise BM yaşanabilirlik ölçütleri içerisinde yer alan ? Yerleşimlerin içinde yer aldığı doğal ve fiziksel çevrenin sürdürülebilir ve kendi gelişimini gerçekleştirebilir olması? maddesi doğrultusunda irdelenmiştir.1984-2010 yılları arasında kentsel yapıda, tarım alanlarında, maki ve seyrek bitki alanlarında irdelemeler yapılmıştır. Bornova ilçesi yaşanabilirlik ölçütü olarak belirlenen kişi başına düşen yeşil alan açısından yetersiz olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is known that the environment and all creatures live in this environment is affected by the change. Especially 1800s began in the industrial revolution, population growth, factors such as excessive urbanization in their areas of living things from yesterday to today, and therefore cause changes in our environment has been affected. Technological developments that occurred with the industrial revolution, with the introduction of machines for agriculture decreased need for manpower, have more opportunities to education, health services, the opportunity to take advantage of excess, the people forced to migrate to urban villages. And the people's living environments (Human Habitat) has increased steadily over the effects, has led to changes. These changes have created pressures on the ecosystems that make up the abiotic and biotic factors. Research, Bornova district was carried out to elucidate the changes in the case of human habitat. In this context, firstly, examined the changes in space uses. Within the framework of the human habitat viability assessment criteria within the UN criteria for livability,“the settlement took place in the natural and physical environment to realize sustainable development and its own”line item discussed. Between 1984-2010 the urban structure, agricultural areas, areas of scrub and sparse vegetation is made to scrutinize. Bornova district determined as a measure of viability in terms of per capita green space were inadequate.