Menstrual döngü ve cinsel libido arasındaki ilişki
Relationship between menstrual cycle and sexual libido
- Tez No: 701512
- Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN TARLACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı düzenli adet kanaması olan kadınlarda menstrual döngüleri ve cinsel libidoları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Metot: Çalışma I'de katılımcılar 18 yaşından büyük, menopoza girmemiş, adet döngüsü düzenli olan, herhangi bir psikiyatrik tedavi görmeyen ve gebelik durumu olmayan 489 heteroseksüel kadından oluşmaktadır. Katılımcılara çeşitli zamanlarda çevrimiçi anket ile Kişisel Bilgi Formu, Beck Depresyon Envanteri ve Visual Analog Skala uygulanmıştır. Çalışma II'de katılım kriterleri aynı olan 25 kadından 28 gün boyunca cinsel aktivite günlüğü tutulması istenmiştir. Çevrimiçi anket yoluyla visual analog skala uygulanmıştır. Sonuçlar: Katılımcıların yaş ortalaması 489 katılımcı için 27,96±7,16'dır. Bu çalışmadaki en geç katılımcı 18 yaşında iken yaşı en büyük olan katılımcı ise 52 olarak belirlenmiştir. Menstrual döngü foliküler ve luteal olarak iki farklı evreye ayrıldığı zaman; çalışma I' in sonuçlarına göre foliküler evrede cinsel libidoda, luteal evreye kıyasla istatistiksel olarak anlamlı bir fark ortaya çıkmıştır (F=4,58 ve p=0,033) Foliküler evrede libido ortalaması 6,62 ±2,255 iken luteal evrede 6,53 ±2,741'tür. Menstrual Döngü 7'şer günlü dört evreye ayrıldığında ise libido puanları tek yönlü ANOVA, Post Hoc Test ile karşılaştırıldığında, tek fark ilk 7 gün içinde 1,136 ortalama puan farkıyla 1-2 evre arasında çıkmıştır. İlk 7 günde daha yüksek libido puanı tespit edilmiştir. Çalışma II'de ise menstrual döngü iki farklı evreye ayrıldığı zaman ovülasyon öncesi ortalama libido puanı 5,3829±1,365 iken, 14. gün ovülasyon gününden sonraki ortalama libido puanı 6,0229±1,295 tespit edilmiştir. Aradaki fark istatistiksel olarak anlamlıdır (t=-2,716; p=0.012). Ovülasyon sonrası dönemde ortalama 0.640 puan (sınır 0.153-1,126) artmaktaydı. Menstrual döngü 7'şer günlü dört farklı evreye ayrıldığında ise 21-28. Günler arasında daha yüksek libido artışı mevcuttur. Tartışma: İnsanlarda gizil ovülasyon olsa da ovülasyon dönemine yakın bir libido puanı artışının bulunması, evrimsel açıdan değerlendirildiğinde üremeye teşvik olması açısından içgüdüsel bir süreç olarak değerlendirilmekte ve bu konuyla ilgili yapılan diğer çalışmalarla da sonuçlar tutarlılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to examine the relationship between menstrual cycles and libido in women with regular menstrual bleeding. Method: In Study I, the participants consisted of 489 heterosexual women who were older than 18 years of age, did not enter menopause, had regular menstrual cycles, did not receive any psychiatric treatment, and were not pregnant. Personal Information Form, Beck Depression Inventory, and Visual Analog Scale were administered to the participants at various times with an online questionnaire. In Study II, 25 women with the same participation criteria were asked to keep a sexual activity diary for 28 days. Visual analog scale was applied via online questionnaire. Results: The mean age of the participants was 27.96±7.16 for 489 participants. While the youngest participant in this study was 18 years old, the oldest participant was 52 years old. When the menstrual cycle is divided into two different phases as follicular and luteal; According to the results of study I, there was a statistically significant difference in sexual libido in the follicular stage compared to the luteal stage (F=4.58 and p=0.033), while the mean libido in the follicular stage was 6.62 ±2.255, while it was 6.53 ±2.741' in the luteal stage. kind. When the Menstrual Cycle was divided into four stages of 7 days each, when the libido scores were compared with the one-way ANOVA, Post Hoc Test, the only difference was between stages 1- 2 with an average score difference of 1,136 in the first 7 days. A higher libido score was detected in the first 7 days. In Study II, when the menstrual cycle was divided into two different phases, the mean libido score before ovulation was 5.3829±1,365, while the mean libido score after the 14th day of ovulation was 6.0229±1.295. The difference is statistically significant (t=-2.716; p=0.012). It increased by an average of 0.640 points (range 0.153-1.126) in the post-ovulation period. When the menstrual cycle is divided into four different 7-day phases, it is 21-28. There is an increased libido increase between days. Conclusion: Although there is latent ovulation in humans, an increase in libido close to the ovulation period is considered an instinctive process in terms of encouraging reproduction from an evolutionary point of view, and the results are consistent with other studies on this subject.