Menemen ovası sulama uygulamalarının coğrafi bilgi sistemi ve uzaktan algılama ile değerlendirilmesi
Evaluation of irrigation practices in Menemen plain with geographical information system and remote sensing
- Tez No: 315689
 - Danışmanlar: PROF. DR. SÜER ANAÇ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 2012
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, araştırma alanı olarak Gediz Havzası'nda yer alan 6365 ha'lık Menemen Sağ Sahil Sulama Sistemi seçilmiştir. Çalışma alanı için gerekli olan ve 2010 yılında yetiştiriciliği yapılan bitkilere ilişkin veriler, Landsat uydu görüntüleri ve hava orto fotoğrafları kullanılarak belirlenmiştir. Bu bilgiler, coğrafi bilgi sistemi kurallarına göre bir veri tabanı içerisinde toplanmıştır.Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden (DMİ) alınan iklim verileri ile yetiştiriciliği yapılan her bitkisel ürün için, bitki su tüketimi ve sulama suyu gereksinimi hesaplanmış ve Devlet Su İşlerinden (DSİ) temin edilen 2010 yılında kanala saptırılan su miktarlarıyla karşılaştırılmıştır. Elde edilen bitki deseni verileri için sulama sistemi performans değerlendirmesi yapılmıştır. Mevcut bitki desenine göre yapılan değerlendirmede, Menemen Sağ Sahil Sulama Sistemine gereksinim duyulandan fazla su verildiği belirlenmiştir. Çalışma alanına ilişkin toprak özellikleri ve bitki su tüketimi değerleri dikkate alınarak sulama uygulamaları açısından değerlendirmeler ve öneriler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, Menemen Right Bank Irrigation System, located in the Lower Gediz Irrigation Scheme was chosen as research area. The data needed for the research were obtained by remote sensing techniques, the namely Landsat and air ortho photography. This information is collected in a database of geographic information system.Water consumption and irrigation water requirements of crops were calculated from the meteorological data obtained from General Directorate of Meteorology. Quantities of water delivered to the irrigation system were taken from state Hydraulic Works for 2010 and the calculated values were compared with water delivered to the system. Obtained cropping pattern data have been used for the irrigation system performance evaluation. According to the assessment of the existing crop pattern and delivered water, more water is diverted to Menemen Right Bank Irrigation System. Considering the soil properties and plant water consumption, assessments and recommendations for irrigation practices have been revealed.