Menemen ovası sulama şebekesinde karşılaşılan sorunlar ve giderilme yolları
  1. Tez No: 50827
  2. Yazar: AKIN ŞANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET ALİ UL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
ABSTRAKT Bu çalışmada, ilk olarak Menemen Ovası D.S.İ. Sulama Şebekesinde, su iletiminde ve dağıtımında meydana gelen kayıpların nedenleri belirlenmiştir. Daha sonraki aşamada ise Menemen Ovasının toplam sulama randımanını ekonomik olan en yüksek düzeye çıkarmak için alınması gerekli önlemlerin neler olabileceği ortaya konulmaya çalışılmıştır. Böylelikle kurak yıllarda ovada su sıkıntısı çekilmesinin önlenmesi, normal yıllarda da tasarruf edilebilecek su ile ovada sulanan alanın genişletilebilmesi amaçlanmıştır. ABSTRACT İn this study, the reasons for the losses that have been experienced in the conduction and distribution of water in the D.S.I. (State Water Works) irrigation Network of the Menemen Plain. In the next phase, I tried to put forward measures required to increase the overall irrigation water output of the Menemen Plain to the highest possible economic level. Objectives also included prevention of possible water shortage in dry years and expanding irrigated lands using the water to be saved in normal years.
Özet (Çeviri)