Probiyotik yoğurt üretiminde pirinç sütü kullanımı
Usage of rice milk in probiotic yogurt production
- Tez No: 315695
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZER KINIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Süt Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, pirinç sütünün farklı oranlarda (%25; %50 ve %75) inek sütüne ilave edilerek üretilen probiyotik yoğurtlardaki bazı kalite özellikleri üzerine etkisi araştırılmıştır. 4 çeşit farklı nitelikte yoğurt örnekleri üretilerek 21 gün süreyle 4°C'de depolanmış ve depolamanın 1., 7., 14. ve 21. günlerinde bazı fiziksel, kimyasal, mikrobiyolojik ve duyusal özellikleri belirlenmiştir.Pirinç sütünün; yoğurtların görünür viskozite değerlerini arttırdığı, tekstür ve serum ayrılması değerlerini ise azalttığı saptanırken, buna paralel olarak yoğurtların kimyasal ve mikrobiyolojik özelliklerinde de azalma olduğu belirlenmiştir. Yapılan duyusal değerlendirmede, pirinç sütü miktarının artışıyla ters orantılı olarak yoğurtların almış olduğu puanların düştüğü belirlenmiş ve panelistler pirinç sütü ilave edilen örneklerden P1 örneğinin (% 25 pirinç sütü + %75 inek sütü ) kontrol örneğine ( % 100 inek sütü ) en yakın örnek olduğunu belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, some quality characteristics of probiotic yoğurt, produced by the addition of rice milk in different proportions (25%, 50% and 75%) to bovine milk, was investigated. Four different types of yogurt samples were produced and stored at 4°C for 21 days. Some physical, chemical, microbiological and sensory characteristics of these samples were determined at days 1., 7., 14. and 21.It was determined that addition of rice milk increased the apparent viscosity values, but it decreased the texture and whey separation values. Rice milk also decreased the chemical and microbiological properties of yogurts. In the sensory analysis, it was observed that as rice milk proportions in yoğurt increased, the sensory scores of yogurt decreased and the panelists declared that the yogurt sample having 25% rice milk and 75% bovine milk which was coded as P1, was the closest sample to control sample ( 100% bovine milk ).