Kahveli probiyotik yoğurt üretiminde çekirge protein tozunun süt tozu yerine kullanım olanaklarının araştırılması
Investigating the possibility of using grasshopper protein powder instead of milk powder in the production of probioti̇c yoghurt with instant coffee
- Tez No: 968121
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA SERDAR AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada kahveli probiyotik yoğurt üretiminde süt tozu yerine çekirge protein tozu kullanılarak yoğurtların besinsel özelliklerinin arttırılması ve alternatif gıdalar için sürdürülebilir ham madde kaynaklarının çeşitlendirilmesi amaçlanmıştır. Buna göre beş farklı kahveli probiyotik yoğurt üretimi (A: Kontrol %0.0, B:%0.5, C:%1 D:%2 ve E:%3 oranında çekirge protein tozu ilaveli) gerçekleştirilerek 21 gün süre ile +4 C de depolanmış ve depolamanın 1. 11. ve 21. günlerinde fizikokimyasal, tekstürel, duyusal ve mikrobiyolojik özellikleri incelenerek elde edilen bulgular karşılaştırılarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to increase the nutritional properties of yoghurts and diversify sustainable raw material sources for alternative foods by using grasshopper protein powder instead of milk powder in the production of probiotic yoghurts with coffee. Accordingly, the production of probiotic yogurt with five different coffees (A: Control 0.0%, B:%0.5 , C:1% D:2% and E:3% with the addition of grasshopper protein powder) were carried out and stored at +4 C for 21 days and stored at 1.ccordingly, the production of probiotic yogurt with five different coffees (A: Control 0.0%, B:%0.5 , C:1% D:2% and E:3% with the addition of grasshopper protein powder) were carried out and stored at +4 C for 21 days and stored at 1. 11. and 21. the physical, chemical, textural, sensory and microbiological properties of the days were examined and the findings obtained were compared and discussed.