İskeletsel sınıf 2 olgularda Jasper Jumper apareyinin tedavi etkinliğinin sefalometrik araştırılması
- Tez No: 31572
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZAN KÜÇÜKKELEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Araştırmamızın amacı, sabit fonksiyonel bir aparey olan Jasper Jumper apareyinin Sınıf II olgulardaki tedavi etkinliğini sefalometrik ve istatistiksel olarak araştırmaktır. Bu amaçla büyüme gelişim döneminde 23 kız, 22 erkek, toplam 45 hasta seçilmiş, bunlardan 25' ine Jasper Jumper apareyi uygulanmış, kalan 20 hasta ise kontrol grubunu oluşturmuştur. Çalışma bu bireylerden tedavi ve kontrol öncesi, seviyeleme sonu, tedavi ve kontrol sonunda alınan sefalometrik filmler üzerinde yürütülmüştür. Çalışmada sagital ve vertikal iskeletsel ve dişsel parametreler ile yumuşak doku parametreleri kullanılmıştır. Grup içi değişiklikler Wilcoxon, gruplararası değişiklikler ise, Mann Whitney U testi ile değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular konuyla ilgili literatürlerin ışığı altında değerlendirilmiş ve diğer araştırıcıların bulguları ile karşılaştırılmıştır. 100
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY Aim of this study was to investigate the effectiness of Jasper Jumper appliance in Class II patients cephalometrically and statistically. 45 growing patients (23 female and 22 male) were selected and Jasper Jumper appliance was applied to the first 25 patients while the remaining 20 were taken as controls. Study was performed on the cephalometric films which were taken prior to after treatment and control periods and at the end of the levelling phase of treatment period. Sagittal and vertical skeletal, dental and soft tissue parameters were used in this study. Intra-group differences were evaluated with Wilcoxon test while inter-group differences were evaluated with Mann Whitney U tests. Results were evaluated in the light of related literature and compared with the findings of other researches. 101