Deneysel hiperlipidemide kan doku faktörü, lipid peroksidasyon ürünleri ve sialik asit ilişkisinin değerlendirilmesi
Investigation of the blood tissue factor, lipid peroxidation products and sialic acid in experimental hyperlipidemia
- Tez No: 315758
- Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN EMEKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Aterosklerozun gelişmesinde hiperlipidemi ve hiperkoagulasyon önemli yer tutar. Özellikle içinde bol miktarda Apo B-100 bulunduran LDL-C aterom plakları içinde görülmektedir.Bu çalışmada deneysel Apo B-100 konjugatı ilaveli ve ilavesiz deneysel hiperlipidemi yapıldı. Çalışmada 32 adet C57BL/6 türü fare kullanıldı. Deney hayvanları her biri 8 adet olmak üzere 3 gruba ayrıldı. 1-Kontrol grubu (n=8), 2-Hiperlipidemi grubu (n=8), 3-Hiperlipidemi + Apo B grubu. 2 ay sonunda sakrifiye edilen hayvanların rutin lipid parametreleri, kanda ve karaciğer dokusunda doku faktörü (TF) miktarı ve aktivitesi, Glutatyon (GSH), Lipidperoksidaz (LPO) ve sialik asid değerleri ölçüldü. Lipid parametleri ticari kit ile, kandaki TF Elisa yöntemi ile, karaciğer dokusunda tromboplastik aktivite Quick metodu ile, Gulatatyon (GSH), Lipidperoksidaz (LPO) ve sialik asid sırasıyla, Edman, MDA-tiyobarbitürük asid, Waren yöntemi ile ölçüldü.Total lipid, kolesterol, LDL-C değerleri kontrol grubuna göre hiperlipidemik grupta anlamlı olarak arttı, LDL-C değeri Apo B konjugatı ilave edilen grubta azalırken, total lipid ve total kolesterol değerleri arttı. Kandaki TF değerleri anlamlı bir artış gösterdi, Apo B konjugatı verilen grupta kandaki TF sonuçları değişmedi. TF aktivitesi karaciğer homojenatında hiperlipidemik grupta hızlandı, Apo B verilen grupta sonuç değişmedi. Karaciğer homojenatında lipid peroksidasyon ürünleri hiperlipidemik grupta arttı, Apo B konjugatı ile GSH artarken, LPO `da değişmedi. Karaciğer homojenatında sialik asid hiperlipidemik grupta arttı, Apo B konjugatı verilen grupta sonuçlar değişmedi.
Özet (Çeviri)
Hyperlipidemi and hypercoagulation are the major risk factor in atherosclerotic events. Low density lipoproteins (LDLs) are the main source of lipids in the athresclerotic plaques within the foam cells. Apoprotein B-100 (Apo-B) is the main protein in the LDL- cholesterol (LDL-C). Thirty two C57BL/6 mice were enrolled into the study. Mice were divided into three groups. Control group (n=8), hyperlipidemic group (n=8), hyperlipidemic + Apo-B group. Mice were sacrified at the end of two months. Blood samples and liver tissues were taken for routine blood lipid parameters, TF in the blood.and in the liver tissues, lipid peroxidation products and sialic acid in the liver tissues. Serum lipid parameters were determined by using commercial kits. Blood TF values were determined by Elisa. Liver TF activities were measured by Quick method. Glutation (GSH), lipid peroxidation (LPO) and sialic acid of the liver homogenates were determined by using Elman, MDA-tiobarbitürük asid and Warren methods respectively.Serum levels of total lipid, cholesterol, LDL-C were significantly increased in hyperlipidemic group, LDL-C significantly decreased in both Apo-B and LDL conjugate given hyperlipidemic groups. Serum TF increased significantly in short term hyperlipidemia, TF activities in the liver homogenate also increased significantly. There was no effect Apo - B conjugates on TF values in blood and liver homogenate. Lipid peroxidation in short term hyperlipidemia significanly increased in liver homogenates. Apo-B conjugates affected this increased differently sialic acid values also increased in short term induced hyperlipidemia, there was no effect of Apo-B conjugates on sialic acid values.