Toplumsal değişim ve hukuk ilişkisi çerçevesinde zorunlu eğitim
Compulsory education in the perspective of the relationship between social change and law
  1. Tez No: 315759
  2. Yazar: FEHMİYE CEREN AKÇABAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YÜKSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Hukuk, Sosyoloji, Education and Training, Law, Sociology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 330
Özet
Çalışmada Türkiye'deki zorunlu eğitim uygulaması toplumsal değişim ve hukuk ilişkisi çerçevesinde tartışılarak açıklanmaya çalışılmıştır. Modernleşme bir toplumsal değişim türü olarak ele alındığında modern toplumda hukukun toplumsal değişimi sağlamada bir araç olarak kullanıldığı söylenebilir. Bu açıdan ele alındığında hukukun toplum üzerindeki doğrudan etkisinin yanı sıra dolaylı bir etkisi de mevcuttur. Modern toplum için çok önemli ve hukuk kuralları tarafından dönüştürülmeye uygun bir toplumsal kurum olan eğitimin düzenlenmesi ile hukuk dolaylı olarak toplumu yönlendirebilmektedir. Bu nedenle hukuk aracılığıyla zorunlu hale getirilip kitleselleştirilen ve içeriği belirlenen zorunlu eğitimin uygulamasının toplum üzerindeki dönüştürücü rolü açıklanması için toplum, hukuk ve eğitim arasındaki karşılıklı ilişkiler üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the implementation of compulsory education in Turkey has tried to explain and discussed within the framework of the law and social change. If the modernization is taken as a type of social change, it can be said that the law in modern society is used as a tool for achieving social change. Law can effect society directly or indirectly. Education as an important and formal social institution can be arranged by law to effect society indirectly. For this reason, compulsory mass education formed by law must be explain in the relationship between society, law and education.