Türk bankacılık sektörü kredi risklerinin ölçümünde makro ekonomik kredi risk modellemesi ve stres testi uygulaması
Macroeconomic credit risk modelling and application of stress testing in measuring credit risk of the Turkish banking industry
- Tez No: 315793
- Danışmanlar: PROF. DR. F. NURAY ALTUĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 335
Özet
Uluslararası mali piyasalarda yaşanan dinamik hareketler, bankalar için gittikçe artan ölçüde volatilite yaratmakta ve ülke ekonomileri açısından finansal istikrarın sağlanmasının önemini artırmaktadır. Bu konuda IMF, Dünya Bankası, BIS gibi uluslararası kuruluşlar tarafından yürütülen çalışmalar ve getirilen düzenlemeler, artan ölçüde kantitatif metotlara dayanmaktadır. Makro ekonomik kredi risk modelleri ve bu modeller üzerinden uygulanan stres testleri, finansal sistemin olası şoklara karşı ne derece dayanıklı olduğunun ortaya konulmasında önemli bir araç sunmaktadır. Bu tezin amacı, üzerinden stres testlerinin uygulanması suretiyle Türk bankacılık sisteminin finansal dayanıklılığını ölçmek üzere sektör-spesifik makro ekonomik kredi riski modelleri geliştirmektir. Bu amaçla CreditPortfolioView yaklaşımına uygun olarak geliştirilen modeller, makro ekonomik faktörler ile sektör-spesifik temerrüt oranlarını temsil eden donuk kredi oranları arasında önemli ve güçlü ilişkiler ortaya koymaktadır. Modeller üzerinden gerek baz senaryoya göre, gerekse uygulanan stres testleri sonucu yapılan kredi kayıp tahminleri, Türk bankacılık sektörünün bu kayıpları absorbe edecek düzeyde öz kaynaklara sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Dynamic movements in international financial markets cause increasingly volatility for banks, and raise the importance of maintaining financial stability for country economies. Regulations and studies by international institutions such as IMF, The World Bank, and BIS, are increasingly based on quantitative methods. Macroeconomic credit risk models and stress tests being performed through these models provide with an important instrument in determining how strength the financial system is against probable shocks. The aim of this thesis is to develop sector-specific macroeconomic credit risk models through which stress tests are performed in order to measure financial strength of Turkish banking industry. The models developed in accordance with the Approach of CreditPortfolioView for this purpose, display important and powerful relations between macroeconomic factors and sector-specific non-performing loan ratios which represents sector-specific default rates. Forecasts on loan loss indicate that Turkish banking industry has enough capital to absorb these losses.