Bankacılıkta kredi risk yönetimi: Türk bankacılık sektörü üzerine bir uygulama
Credit risk management in banking: an application on Turkish banking sector
- Tez No: 825821
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN BEKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Küresel dünyada ekonominin genişlemesiyle birlikte bireysel ve ticari müşterilerin kredi ihtiyaçlarında artış yaşanmıştır. Bu taleplerde yaşanan artış nedeniyle bankaların tahsis ettikleri kredi hacmi de artış göstermiştir. Bankalar için bu kredilerin risk yönetimi büyük önem taşımaktadır. Kredilerin risklerini yönetebilmek için bu risklerin doğru bir şekilde ölçülmesi gerekmektedir. Kredi risk ölçümünde istatistiksel yöntemlerden faydalanılmaktadır. Kredi risklerinin ölçümü oldukça zor olduğundan ideal bir kredi risk ölçüm metodu da bulunmamaktadır. Dolayısıyla kredi risk yönetimine ilişkin yapılan çalışmalar bankaların faaliyetlerini sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmeleri için önem arz etmektedir. Bu çalışmada, Türkiye'de faaliyet gösteren mevduat bankalarının kredi risklerini etkileyen finansal rasyoların belirlenmesi amaçlanmıştır. Ülkemizde faaliyet gösteren kamusal sermayeli, özel sermayeli ve yabancı sermayeli 19 mevduat bankasının 2018-2021 yıllarındaki finansal rasyolarına ilişkin veriler toplanmıştır. Çalışmanın amacı kapsamında kredi riski ile bağlantılı finansal rasyoların belirlenmesi ve yorumlanması için lojistik regresyon analizi yapılmış ve kredi risk modeli ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the expansion of the economy in our globalizing world, the loan needs of individual and commercial customers have increased. Due to the increase in these demands, the volume of loans allocated by banks also increased. Risk management of these loans is very crucial for banks. In order to manage the risks of loans, these risks must be measured accurately. Statistical methods are used in credit risk measurement. Since the measurement of credit risks is very difficult, there is no ideal credit risk measurement method. Therefore, studies on credit risk management are important for banks to continue their activities properly. In this research, it is aimed to determine the financial ratios related to the credit risks of the deposit banks operating in Turkey. The financial ratios of 19 foreign and state-owned banks operating in our country for the years 2018-2021 were obtained from the reports of the Banks Association of Turkey. Using this report, regression analysis was performed to determine and interpret financial ratios related to credit risk. Credit risk related financial ratios are obtained and interpreted by using logistic regression analysis and a credit risk model has been presented.