ST elevasyonlu miyokard infartüsü için primer anjiyoplasti yapılan hastalarda 24 saatlik tirofiban infüzyonuna karşılık 12 saatlik tirofiban infüzyonun etkilerinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
The safety and efficacy of 12-hours versus 24-hours tirofiban infusion in patients underwent to primary percutaneous coronary intervention
  1. Tez No: 315842
  2. Yazar: SELİM TOPCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR SEVİMLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZETGiriş ve amaç: GP IIb/IIIa reseptör inhibitörleri ile tedavinin, AKS'de majör kanama riskini artırmadan kısa ve uzun dönem kardiyovasküler mortaliteyi ve trombotik komplikasyonları azalttığına dair pek çok kanıt mevcuttur. Ancak tirofibanın kardiyovasküler klinik sonlanımlar üzerine olumlu etkilerine rağmen PKG uygulanan hastalarda uygun doz rejimi ve protokolları henüz tanımlanmamıştır. Biz bu çalışmada iki farklı(12 saate karşı 24 saatlik infüzyon) tedavi protokolünün etkinlik ve güvenilirliğini karşılaştırmayı amaçladık.Gereç ve yöntem: Çalışmamıza, 349 PPKG uygulanmış akut ST yükselmeli miyokard infarktüslü hasta geriye dönük olarak dahil edilmiştir. Hastalar tirofiban infüzyon süresine göre primer PKG sonrası bolus tirofiban dozu ( 10µg/kg ) uygulandıktan sonra, idame dozu olarak 12 saat tirofiban infüzyonu alanlar; grup-1 (n=123), 24 saat tirofiban infüzyon alanlar (n=226) grup-2 olarak adlandırıldı. Çalışma populasyonu (grup?1 ve grup?2) hem hastane-içi takiplerde hem de 6 aylık süre boyunca komplikasyonlar ve istenmeyen kardiyovasküler olaylar(ölüm, tekrarlayan AKS, stent trombozu ve kanama) açısından yakın izlendi.Bulgular: Grup-1 ve Grup-2 hem yaş ve cinsiyet hem de temel aterosklerotik risk faktörleri açısından eşleşmişti. Gruplar arasında hastane-içi takipte, ne etkinlik (hastane içi ölüm %5.7`ye karşı %4.4, p=0.600 ve stent trombozu %1.6`ya karşı %1.8, p=0.921) ne de güvenilirlik ( majör kanama için %1.6`ya karşı %2.6 ve minör kanama için %4.1`e karşı %5.3) açısından istatistiksel farklılık tespit edilmedi. Altı aylık takip süresi boyunca, tekrarlayan revaskularizasyon sıklığı (%15.5`e karşı %16.1, p=0.856, OR:1.05 (0.47-3.67)), tekrarlayan non-fatal AKS ve/veya stent trombozu sıklığı (%24.4`e karşı %27, p=0.598, OR:1.02 (0.42-2.48)) ve kardiyovasküler ölüm sıklıkları (%6.5`e karşı %6.6, p=0.943, OR:1.03 (0.43-2.43)) grup-1 ve grup-2 arasında benzer bulunmuştur.Sonuç: On iki saat uygulanan tirofiban infüzyonu, 24 saat uygulanan tirofiban infüzyonuna göre eşdeğer hastane içi klinik (kardiyovasküler ölüm, stent trombozu) etkinliğe, güvenilirliğe (major ve minor kanama) sahiptir. Benzer şekilde eşdeğer uzun dönem (6 aylık) klinik etkinliğe (kardiyovasküler ölüm, tekrar revaskülarizasyon ihtiyacı, non-fatal Mİ ve/veya stent trombozu) sahiptir. Sonuç olarak biz STEMİ ile başvurup primer PKG uygulanan hastalarda 12 saat tirofiban infüzyonunun, en az 24 saat tirofiban infüzyonu kadar etkin ve güvenilir olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTBackground and aim: GP IIb / IIIa receptor inhibitors reduced short and long-term cardiovascular mortality without increasing the risk of major bleeding and thrombotic complications However, despite the positive effects of tirofiban on cardiovascular clinical outcomes in patients undergoing PCI has not been determined appropriate dosing regimen and protocols. In this study we aimed that to compare efficacy and safety of two different (12 h vs 24-hour infusion) treatment protocol.Materials and methods: In our study, 349 patient with ST elevation myocardial infarction who underwent primary PCI were included retrospectively. The study population was divided into two subgroups in reference to duration of tirofiban infusion. group-1 (n = 123) After primary PCI, 123 patients who received 12 hours tirofiban infusion admitted as group-1, 226 patients who received 24 hours tirofiban infusion admitted as grou-2. The study population (group-1 and group-2) follow-up in-hospital period and 6 months for complications and adverse cardiovascular events (death, recurrent ACS, stent thrombosis and bleeding)Results: In Group-1 and Group-2 were well matched for age, gender and atherosclerotic risk factors. Between the groups, in-hospital follow-up, there was no significant difference for efficiency (in-hospital mortality 5.7 % vs. 4.4%,p = 0.600, and stent thrombosis was 1.8 %, vs. 1.6%, p = 0921) and security (for major bleeding 1.6 % versus 4.1% and for minor bleeding %2.6 vs. 5.3%). During the six-month follow-up period, incidence of repeated revascularization (15.5% vs. 16.1%, p=0.856, OR:1.05 (0.47-3.67), frequency of recurrent non-fatal ACS and / or stent thrombosis (24.4% vs. 27%, p=0.598, OR:1.02 (0.42-2.48)) and the frequency of cardiovascular death (6.5% vs. 6.6%, p=0.943, OR:1.03 (0.43-2.43)) were similar for group-1 and group-2 .Conclusion: 12-hours infusion of tirofiban has comparable efficacy(cardiovascular death, stent thrombosis) and safety(major and minor bleeding) as well as 24-hours infusion of tirofiban. Similarly, the comparable long-term (6 months) clinical events (cardiovascular death, need for repeat revascularization, non-fatal MI, and / or stent thrombosis) has. As a result, we believe that tirofiban infusion for 12 hours is safe and effective at least 24-hour infusion of tirofiban for STEMI patients undergoing primary PCI.