Kronik boyun ağrılı bireylerde klasik fizyoterapi programına ek olarak uygulanan servikal stabilizasyon ve okulomotor egzersizlerin ağrı şiddeti, eklem pozisyon hissi ve fiziksel parametreler üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of cervical stabilization and oculomotor exercises applied in addition to classical physiotherapy program on pain intensity, joint position sense and physical parameters in individuals with chronic neck pain
- Tez No: 862184
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ERDEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kas İskelet Fizyoterapisi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortopedik Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışma, kronik boyun ağrılı (KBA) bireylerde tedavi yaklaşımlarının ağrı şiddeti, eklem pozisyon hissi (EPH), eklem hareket açıklığı (EHA), derin servikal fleksör (DSF) kasların aktivasyonu ve enduransı, postür, denge, boyun farkındalığı, fonksiyonellik ve memnuniyet üzerine etkilerini karşılaştırmak amacıyla gerçekleştirildi. Çalışmaya KBA teşhisi konan yaşları 30-55 arasında değişen 72 birey dahil edildi. Bireyler tabakalı randomizasyon yöntemi ile klasik fizyoterapi (KF, n=24), KF+Servikal Stabilizasyon (KF+SS, n=24) ve KF+ okulomotor egzersiz (KF+OE) grubuna ayrıldı. Ağrı şiddeti numerik ağrı skalası, EPH laser yardımlı açı tekrarlama testi, servikal EHA inklinometre, DSF kasların aktivasyonu ve enduransı biofeedback basınç ünitesi, postür fotoğraflama yöntemi, statik denge stork denge testi, dinamik denge Y denge testi, boyun farkındalığı Fremantle Boyun Farkındalık Anketi, fonksiyonellik Boyun Disabilite İndeksi, memnuniyet Global Algılanan Etki Anketi ile kaydedildi. Tüm bireyler başlangıçta, 8. haftanın sonunda değerlendirildi. Çalışmamızda KBA'lı bireylere uyguladığımız her üç tedavi grubunun ağrı şiddetini, eklem pozisyon hata değerlerini, baş anterior tiltini azalttığı; EHA'nı, DSF kasların aktivasyonu ve enduransını, statik dengede durma süresini ve dinamik uzanma mesafesini artırdığı, fonksiyonellikte ve boyun farkındalığı anlamlı iyileşmeler sağladığı bulundu. Üç tedavi grubunun memnuniyet düzeyleri benzerdi. Gruplararası karşılaştırmada rotasyonel EHA, DSF kasların aktivasyonu ve enduransı, baş anterior tilti, sabit ayakta durma süresi, dinamik denge testindeki uzanma mesafesi ve fonksiyonellik yönünden KF+SS ve KF+OE grubu yalnızca KF uygulanan gruba göre daha etkiliydi. KBA'nın yönetiminde 3 tedavi yaklaşımı etkili sonuçlar ortaya koysada, KF programına ek olarak uygulanan SS ve OE daha etkili olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to compare the effects of treatment approaches on pain intensity, joint position sense (JPS), range of motion (ROM), activation and endurance of deep cervical flexor (DCF) muscles, posture, balance, neck awareness, functionality and satisfaction in individuals with chronic neck pain (CNP). In the study, 72 patients aged 30-55 years with CNP were divided into classical physiotherapy (CF, n=24), CF+Cervical Stabilization (CF+SS, n=24) and CF+ oculomotor exercise (CF+OE) groups by stratified randomization method. Pain intensity was recorded by Numeric Pain Scale, JPS by laser-assisted angle repetition test, cervical ROM by inclinometer, DCF muscle activation and endurance by biofeedback pressure unit, posture by photography method, static balance by stork balance test, dynamic balance by Y balance test, neck awareness by Fremantle Neck Awareness Questionnaire, functionality by Neck Disability Index, satisfaction by Global Perceived Impact Questionnaire. All individuals were evaluated at baseline and at the end of the 8th week. In our study, it was found that all treatment groups decreased pain intensity, joint position error values, head anterior tilt; increased ROM, activation and endurance of DCF muscles, static balance time and dynamic reaching distance, and significantly improved functionality and neck awareness. The satisfaction levels of the all treatment groups were similar. In intergroup comparison, CF+SS and CF+OE groups were more effective in terms of rotational ROM, activation and endurance of DCF muscles, head anterior tilt, duration of static standing, reaching distance in dynamic balance test and functionality compared to CF only group. Although all treatment approaches showed effective results in the management of CNP, it was concluded that SS and OE applied in addition to the CF program were more effective.