Suda çözünebilen sülfonamitlerin inflamasyon üzerine etkileri
The effects of water-soluble sulphonamides on inflammatory processes
- Tez No: 420037
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET CUMAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Eczacılık ve Farmakoloji, Biochemistry, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eczacılık Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma Raw 264.7 makrofajlar ve BV-2 mikroglia hücrelerinde sodyum-N-(2-amino-5-benzoilfenil)-4-n-propil –benzensülfonamido[1], sodyum-N-(2-amino-5-benzoilfenil)-2,4,6-trimetil –benzensülfonamido[2], sodyum-N-(2-amino-5-benzoilfenil)-4 kloro –benzensülfonamido [3], sodyum-N-(2-amino-5-benzoilfenil) -4-metoksi-benzensülfonamido [4] gibi suda çözünebilen sülfonamido bileşiklerinin potansiyel anti-inflamatuvar etkileri ve mekanizmalarını araştırmak için dizayn edilmiştir. Bileşiklerin sitotoksisitesi MTT yöntemi ile sitokinlerin üretimi ise ELISA ile tespit edilmiştir. Ayrıca, Western blot ile hücre içi mitojen tarafından aktive edilen protein kinaz (MAPK) sinyal yolu ve siklooksijenaz-2 (Cox-2) salınımı analiz edilmiştir. Düşük sitotoksite bileşik [4] ile tedavi edilen hücrelerde görülmüştür. Özellikle her iki hücre hattında bileşik [3] ve [4] P38/ERK MAPK yolu ve lipopolisakkarit uyarımlı Cox-2 ekspresyonunu inhibe etmiştir. Buna ek olarak, bileşik [3] ve [4]' ün inhibitör etkisi sadece Cox-2 ve P38/ERK MAPK' lar ile sınır değilidir, aynı zamanda TNF-α/IL-6 pro-inflamatuvar sitokinlerin salgılanmasını inhibe etmiş, anti-inflamatuvar sitokin IL-10' nu aktive etmiştir. Deney sonuçları, kronik inflamatuvar hastalıkların tedavisinde gelecekte terapötik bir madde olarak kullanılabilir olan suda çözünür sülfonamido bileşimlerinin aktif makrofaj benzeri hücresel sistemleri üzerinde anti-inflamatuvar etkisini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The present study was designed to investigate the potential anti-inflammatory effects and mechanisms of water soluble sulfonamido compoundssuch as Sodium-N-(2-amino-5-benzoylphenyl) -4-n-propyl -benzenesulfonamido [1], Sodium-N-(2-amino-5- benzoylphenyl) -2,4,6-trimethyl –benzenesulfonamido [2], Sodium-N-(2-amino-5-benzoylphenyl) -4-chloro –benzenesulfonamido [3], Sodium-N-(2-amino-5-benzoylphenyl) -4-methoxy -benzenesulfonamido [4] in Raw 267.4 macrophages and BV-2 microglia cells. Cytotoxicity with MTT assay and production of cytokines were determined with ELISA. Furthermore, intracellular mitogen activated protein kinase (MAPK) signaling pathway and cyclooxygenase-2 (Cox-2) expression were analyzed by western blot. Lowest cytotoxicity was seen in Compound [4] treated cells. Especially Compound [3] and [4] inhibited lipopolisaccaride-stimulated Cox-2 expression and P38/ERK MAPK pathway in both cell line. In addition, the inhibitory action of Compound [3] and [4] not only restricted Cox-2 and P38/ERK MAPKs, but also inhibited the secretion of pro-inflammatory cytokines TNF-α/IL-6 and activated anti-inflammatory cytokine; IL10. The experimental results suggest the anti-inflammatory action of water soluble sulfonamido compounds on activated macrophage-like cellular systems, which could be used as a future therapeutic agent in the management of chronic inflammatory diseases.