Ankara'da içme ve kullanım amacıyla yararlanılan suların deterjan (yüzeyde etkin madde) kalıntıları yönünden incelenmesi
  1. Tez No: 31589
  2. Yazar: RABİA SUCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZAİ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
35 - 6. ÖZET Bu araştırma Ankara'da içme ve kullanma amacıyla yararlanılan musluk ve kuyu sularında deterjan kalıntılarının (yüzeyde etkin madde) saptanması, ulusal ve uluslararası nitelikli değerlerle karşılaştırılarak potansiyel bir risk varlığının bulunup bulunmadığı hususunun ortaya konulması amacıyla yapıldı. Rastgele örnekleme ile toplanan 50'si musluk ve 30' u kuyu suyu olmak Üzere toplam 80 adet örnek toplandı. Deterjan kalıntı analizlerinde metilen mavisinin anyonik yüzeyde etkin maddelerle reaksiyona girdiğinde mavi renkli tuz teşkil etmesi ve bu tuzun kloroformda çözünmesiyle oluşan mavi rengin optik yoğunluğunun 652 nin dalga boyunda spektrofotometrede okunması prensibine dayanan metilen mavisi yöntemi uygulandı. Sonuçlar ppm olarak hesaplandı. Analizler sonucunda musluk sularında ortalama deterjan kalıntısı Çankaya ilçesinde 0. 02247±0. 004961, Altındağ ilçesinde 0.0183 ± 0.001989, Mamak ilçesinde 0.0150 ± 0.00150, Yenimahalle ilçesinde 0.016757 ± 0.0010389, Keçiören ilçesinde 0.02068 ± 0.004327 ppm olarak bulundu.- 36 - Kuyu sularında ise ortalama olarak Çankaya ilçesinde 0.03078 ± 0.01040, Altındağ ilçesinde 0.01704 ± 0.00331, Mamak ilçesinde 0.0693+0.0537, Yenimahalle ilçesinde 0.01538 ± 0.00142, Çubuk ilçesinde 0.0127 ± 0.00119 ppm Sincan ilçesinde 0.020825 ± 0.00275 ppm bulundu. Sonuç olarak bulunan bu değerlerin TS.266'da verilen limit değerlerin altında olduğu, kuyu sularından 1 örneğin Dünya Sağlık Örgütü tarafından içme ve kullanım amacıyla yararlanılan sular için 0.2 mg/L olarak belirlenen deterjan miktarından fazla olduğu anlaşıldı. Sularda bulunan deterjan yoğunluğunun insan, hayvan ve çevre sağlığını olumsuz yönde etkileyebilecek boyutta olmadığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
- 0/ - SUMMARY This study was carried out to determine the amount of surface active agent in well and tap water used with the aim of drinking and using in Ankara and to compare the limit values given by national and International regulation to point out if there is a potential risk on public health. The amount of Surface Active Agent in 80 water samples as 30 well an 50 tap water were determined by using a method depend on the basis of formation blue colored salt with surface active agents and methylene blue. The results have been calculated as ppm. The aritmetic mean values for surface active agent contents of tap water found in Çankaya 0.02247 ± 0.004961, in Altındağ 0.0183 ± 0.001989, in Mamak 0.0150 ± 0.00150, in Yenimahalle 0.016757 ± 0.0010389, in Keçiören 0.02068 + 0.004327 ppm. In well water, the aritmetic mean values for surface active agent contents found in Çankaya 0.03078 ± 0.01040, in Altındağ 0.01704 ± 0.00331, in Mamak 0.069310.0537, in Yenimahalle 0.01538 ± 0.00142, in Cubuk 0.0127 ± 0.00119, in Sincan 0.020825 + 0.00275 ppm.- 38 - 'W The results obtained from all of the samples of surface active agent values remained below the limit are given in TS.266. One of the well water value was found excess according to limits given by World Health Organization. It was concluded that none of the values measured in tap and well water samples had any risks on human or animal health.