İstatistik öğretiminde kullanılan istatistiksel paket programlarının kullanım düzeyinin öğrenci başarısına etkisi
Effect of use levels of statistical software packages used in statistics education to student success
- Tez No: 315902
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada İstatistiksel Paket Programları Kullanım Düzeyi'nin öğrencilerin istatistik öğrenimindeki başarısına etkisi araştırılmıştır. İstatistiksel Paket Programların yanısıra öğrencilere ait, başarılarına etki eden birtakım kişisel, sosyo-ekonomik ve eğitsel faktörlerde ele alınmıştır.Çalışma kapsamındaki verilerin analizinde SPSS-19 ve E-views istatistiksel paket programları kullanılmıştır.Çalışmada kullanılan veriler iki bölümden oluşan bir anket formu aracılığı ile toplanmıştır. Analiz sürecinde ?Pearson ve Spearman Korelasyon Katsayıları?, ?Tek Yönlü Varyans Analizi?, ?T Testi?, ?Kolmogorov Simirnov Testi?, ?Mann-Whitney U Testi?, ?Kruskall Wallis Testi?, ?Granger Nedensellik Analizi? gibi istatistiksel test yöntemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we investigated the effect of Usage Level of Statistical Package Programs on students? success of learning statistics. Some personal, socio-economic and educational factors are which affect the success of the students discussed as well as the Statistical Package programs.Within this study, SPSS-19 and E-views statistical package programs were used for data analysis.The data used in this study were collected through a questionnaire consisting of two parts. In the analysis process, statistical tests and methods were used such as“Pearson and Spearman Correlation Coefficients”,“One-Way Analysis of Variance”,“T Test”,“Kolmogorov-Smirnov test”,“Mann-Whitney U-test”,“Kruskall Wallis Test”,“Granger Causality Analysis,”.