Eksponensiyel Chebyshev metodu
Exponential Chebyshev method
  1. Tez No: 315945
  2. Yazar: BÜŞRA KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYDIN KURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada, öncelikle Chebyshev Polinomlarının ve Rasyonel Chebyshev Polinomlarının yardımıyla diferansiyel denklemlerin çözümünden ve bu yöntemlerin özelliklerinden bahsedilmiştir. Ayrıca, özellikle sonsuz sınır şartlı adi diferansiyel denklemlerin çözümünde oldukça kullanışlı olabilecek Eksponensiyel Chebyshev metodu tanıtılmıştır. Bu yöntem yardımıyla sonsuz sınırlara sahip karışık şartlı sınır-değer problemlerinin etkin şekilde çözülebilmesi mümkün olacaktır. Diğer taraftan, önerilen yönteme ait rekürans bağıntıları, operasyonel matrisler ve diğer özellikler incelenmiş ve metodun kullanımı ile ilgili açıklayıcı örnekler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the solution of ordinary differential equations by the Chebyshev polynomials and Rational Chebyshev polinomials and their properties have been mentioned. Then, relatively a new alternative procedur which is called Exponential Chebyshev method that can be efficient and useful for the solution of differential equations with infinite boundary conditions is proposed. Recurrence relations, operational matrices and other properties of the method have been obtained. Finally, some illustrative examples are given in order to see the use of the method and its efficiency.