Farklı seviyelerde ayçiçeği tohumu küspesi içeren yumurta tavuğu rasyonlarına enzim ilavesinin performans ve yumurta kalitesine etkisi
Effect of enzyme supplementation to laying hens diets containing different levels of sunflower seed meal on performance and egg quality
- Tez No: 315946
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF CUFADAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma yumurta tavuklarında rasyona farklı seviyelerde ayçiçeği küspesi ve enzim ilavesinin performans ve yumurta kabuk kalitesine etkisini belirlemek için yapılmıştır. Deneme 84 gün sürmüş ve 44 haftalık yaşta 128 adet yumurta tavuğu (Hy-Line W36) kullanılmıştır. Dört x 4 faktöriyel deneme planında kurulmuş olan araştırmada, 4 farklı ayçiçeği tohumu küspesi seviyesi (% 0, 5, 10 ve 20) ve 4 farklı enzim (Farmazyme 3000 Proenx ®) seviyesinin (0, 500, 1000 ve 2000 mg/kg) oluşturduğu 16 farklı rasyon, her birinde 2 adet tavuk bulunan deneme ünitelerinde 4 tekerrürlü olarak denenmiştir. Deneme süresince hayvanlara yem ve su ad-libitum olarak verilmiştir.Yumurta tavuklarında rasyona farklı seviyelerde ayçiçeği küspesi ve enzim ilavesinin deneme sonu itibariyle canlı ağırlık değişimi, yumurta verimi, yumurta ağırlığı, yumurta kitlesi, yem tüketimi, yemden yararlanma oranı, kabuk ağırlığı, kabuk kalınlığı ve kabuk kırılma direncine etkisi istatistiki olarak önemli olmamıştır (P >0.05).Deneme sonuçları, yumurta tavuklarının rasyonlarında performans ve yumurta kabuk kalitesini olumsuz yönde etkilenmeden enzimsiz % 20 seviyesinde ayçiçeği tohumu küspesi kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
An experiment was conducted to determine the effect of enzyme supplementation to laying hens diets containing different levels of sunflower seed meal on performance and egg quality. One-hundred twenty eight laying hens (Hy-Line W36) was used at 44 week of age throughout 84 days in the experiment. Sixteen diets consisting of four levels of sunflower seed meal (0, 5, 10 and 20 % diet) and four levels enzyme (Farmazyme 3000 Proenx ®; 0, 500, 1000 and 2000 mg/ kg diet) in 4 x 4 factorial arrangement were used with four replicates of two birds each. During the experiment, feed and water were offered as ad libitum.The effect of enzyme supplementation to laying hens diets containing different levels of sunflower seed meal did not significantly effect on body weight change, egg production, egg weight, egg mass, feed intake, feed conversion ratio, egg shell weight, egg shell thickness and egg shell breaking strength (P>0.05).The results of this study indicated that without supplemental enzyme with 20% sunflower seed meal in laying hen diets can be used without adversely affecting performance and eggshell quality.