Lineer anizotropik saçılmalı dilim geometride TN metodu ve kritik kalınlık hesaplamaları
Ciritical slab problem and one type chebyshev polynomial approximation to linearly anisotropic neutron transport equation in slab geometry
- Tez No: 284463
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET ANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu tezde dilim geometride, dış kaynağın olmadığı, tek boyutlu, aynı enerjili lineer anizotropik saçılmalı durum için nötron transport eşitliği, Legendre polinomları kullanılarak üretilmiştir. Hem Pn hem de Tn metodunda nötron dağılımını ifade eden çözüm fonksiyonu, konuma ve açıya bağlı olan iki fonksiyonun çarpımı şeklinde tanımlanmıştır. Konuma bağlı kısım eksponansiyel bir fonksiyon, açıya bağlı kısım ise Pn metodunda Legendre serisi, Tn metodunda I.tip Chebyshev polinomları serisi olarak alınmıştır. Çözüm fonksiyonu içerisindeki konuma bağlı kısım nötron akı momentlerini ifade eder. Akı momentleri ile ilgili diferansiyel denklemler Legendre polinomları ve Chebyshev polinomlarının I.tipi kullanılarak elde edilmiştirBu diferansiyel eşitliklerin çözümü için hem PN hem de TN yönteminde eksponansiyel bir fonksiyon önerilmiştir. Önerilen fonksiyonun diferansiyel eşitliklerde kullanılarak kritik kalınlıkların hesaplanabileceği birbirine bağlı analitik denklemler elde edilmiştir. Bu analitik denklemler çözülmüş ve ( çarpışma başına ortaya çıkan nötron sayıları)'ın farklı değerleri için öz değerleri için kritik kalınlık hesaplanmış ve karşılaştırma yapmak için tablo sunulmuştur.Sonuç olarak, her iki metoda göre elde edilen sonuçların uyum içinde oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In slab geometry, the neutron transport equation was solved by implementing Legendre polynomials fort the one-dimensional, same energy anisotropic scattering without external source. The solved function wich represents distibution of neutrons both in PN and in TN methods is defined in the from of two functions relied upon the position and the angle. The part wich depended on the position chosen as Legendre polynomials in PN method and as one type Chebyshev polynomials in TN method. The part that is subject to the position in solved function display the neutron flux moments. The differential equations regarding the flux moments was obtained by using Legendre polynomials an done type Chebyshev polynomials.To solve this differantial equations, an exponential function was suggesten in both PN and TN method. By using the suggusted function in differantial equations, analytical equations in witch eigenvalues can be calculated were obtained. These analytical equations were solved and eigenvalues calculated for differented values of and (where c is the number of secondary neutrons per collison) and the results were presented in the same tables for comparison.As a conslusion the result obtained in respect of two methods (PN and TN ), is seen in an coherent.