Terrier ırkı köpeğin normal ve tümörlü meme dokusunda eksprese olan genlerin EST (Expressed Sequence Tags) kütüphanesinin oluşturulması ve karşılaştırılması
Construction and comparison of EST (Expressed Sequence Tags) library for expressed genes in normal and tumoral mammary gland tissue of the terrier dog
  1. Tez No: 316005
  2. Yazar: BURÇİN TELLİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEHİR ÖZDEMİR ÖZGENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Meme bezi tümörleri köpeklerde çok sık rastlanan tümörlerdir. Dişi köpeklerde gözlenen tüm neoplastik olguların hemen hemen %50'sini meme tümörleri oluşturmaktadır. Köpeklerde meme tümörü oluşumundan sorumlu genler ve oluşum mekanizması ile ilgili veriler oldukça kısıtlıdır. Meme kanseri oluşumunda insan ve köpeklerdeki patogenetik mekanizmaların karşılaştırılması ve köpek meme tümörlerinin insan meme kanseri için uygun bir biyomodel olup olamayacağı hipotezi de son yıllarda birçok komparatif çalışmanın konusu olmuştur.Bu çalışmada meme dokusu örnekleri, biyopsi yöntemi ile sağlıklı Terrier köpeğin normal meme dokusundan ve neoplastik dokusu olan aynı ırktan başka bir köpekten alınmıştır. Dokulardan RNA ve mRNA izolasyonu yapılarak iki ayrı cDNA kütüphanesi oluşturulmuştur. Kurulan cDNA kütüphanelerinden tesadüfi seçilen 2304 klon örneklerinin dizin analizleri yapılarak köpek meme dokusu için EST koleksiyonu oluşturulmuştur. Phrap/Phred, BEAP ve CAP3 programları ile biyoinformatik analizleri yapılarak BLAST yöntemi ile daha önce köpek ve insanlar için yayınlanmış genler birbiri ile karşılaştırılmış, meme patogenezisi üzerine etkisi olan genler tanımlanmıştır. Bu çalışmadaki sonuçların, köpeklerin fonksiyonel genom araştırmalarında önemli bir kaynak teşkil edeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Mammary gland tumor is the main tumor in the dog that frequently concurred. Approximately %50 of the neoplastic cases in female dogs are the mammary gland tumors. Data on genes that are involved in tumorigenesis and mechanism of tumor development are insufficient. Comparative studies have been conducted in order to see if tumorigenesis studies in dog could be a model for human mammary gland tumors.In this study, mammary tissue samples were collected from both normal mammary tissue of a healthy Terrier dog and neoplastic mammary tissue of a sick dog. From the tissues, total RNA and mRNA were isolated for construction of two different cDNA libraries. Total 2304 colonies which are randomly selected from the two libraries were sequenced for developing a dog mammary gland ESTs collection. Phred/Phrap, BEAP and CAP3 programmes were used for bioinformatic analysis. Putative functions of all unique sequences were designed by gene homology based on BLAST. Genes of the human and dog are compared and investigated the effect of these genes on mammary pathogenesis with BLAST method. The results of this study are very valuable resource for functional genome studies of the dogs.