İnşaat sektöründe kalite fonksiyon göçerim tekniğinin uygulanması
Quality function deployment (QFD) in construction industry
  1. Tez No: 316068
  2. Yazar: BETÜL SOYÇOPUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR KAZAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kalite Fonksiyon Göçerimi (KFG), müşteri isteklerini, ilgili ürün ve tasarım ihtiyaçlarına dönüştürmede kullanılan bir planlama yöntemidir. Kısıtlı kaynaklar, artan rekabet ve ürün karmaşıklığı nedeniyle, yüksek müşteri memnuniyetine ulaşmada, müşteriye dayalı kalite yönetimi ve ürün geliştirme sistemine gerek duyulur. KFG, müşteri ihtiyaçlarını ölçülebilir ürün teknik gereksinimlerine dönüştürmede kullanılan kalite evi adı verilen bir planlama matrisiyle başlar. Çalışmanın amacı, KFG yaklaşımının ne olduğunu ortaya koymak, KFG konusunda yetersiz olan yerli literatüre katkıda bulunmak ve KFG'nin inşaat sektöründe uygulanabilirliğini araştırmaktır. Bu amaçla; çalışmanın kuramsal bilgiler ve kaynak taramaları kısmında; kalitenin önemi ve toplam kalite yönetimi kavramları anlatılmış ve toplam kalite yönetimi içinde KFG'nin öneminden bahsedilmiş, KFG aşamaları detaylı bir şekilde incelenmiştir. Materyal ve metot bölümünde çalışmanın amacı ve yöntemi açıklanmıştır. Bulgular bölümünde, inşaat sektörünün yapısı hakkında genel bilgiler verilmiş olup, yapılan çalışmaya ait veriler neticesinde kalite evi oluşumu adım adım anlatılmıştır. Sonuç bölümünde kalite evi yorumlanmış ve elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Quality Function Deployment (QFD) is a method used to convert customer requests and requirements related with product and design planning. Because of increasing competition, with fewer resources and product complexity, customer-oriented quality management and product development system is required to achieve high customer satisfaction. QFD starts with a planning matrix called the house of quality which is used to convert measuring customer requirements into technical requirements. The aim of the study is; to clarify what the QFD approach is to contribute to the indigenous literature and to investigate the applicability of QFD in the construction industry. For this purpose; the study of theoretical knowledge and literature review, the importance of quality, total quality management concepts are explained and the total quality management in the QFD of importance was mentioned, QFD phases in detail were investigated. The materials and methods section describe the purpose of the study and methodology. In the findings section, general information has been given to the construction industry and with the results of the study datas, the house of quality is explained step by step process. In the results section, the house of quality and obtained the results were evaluated.