İnşaat proje yönetimi bileşenlerinin optimizasyonunda değer yönetiminin uygulanabilirliği ve bir sistem önerisi
A value management application for the optimization of construction project management components and a system suggestion
- Tez No: 216861
- Danışmanlar: PROF. DR. EKREM MANİSALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmada inşaat sektöründe kullanıcıların istek ve ihtiyaçları, müteahhit ve taşeronların hedefleri ve inşaat sürecinde yer alan gruplarla inşaat yönetim bileşenlerinin (süre ? maliyet ? kalite) optimum değere ulaşması ve inşaat işlerinde değeri yükseltme tekniklerinden Kalite Fonksiyon Dağılımı ve Değer Yönetimi tekniklerinin entegrasyonu konuları incelenmiştir. Bu tez yedi bölümden oluşmaktadır: Birinci bölüm çalışmanın maksadını belirten giriş bölümüdür. İkinci bölümde ise Değer Yönetimi (DY) süreci ayrıntılı olarak incelenmiştir. DY'nin tarihsel gelişimi ve kavramın açıklaması yapılmıştır. DY benzeri metotların fark ve benzerlikleri üzerinde durulmuştur. DY uygulamasının neden gerekli olduğu, DY'nin başarılı olma şartları, DY takımının özellikleri, en düşük yaşam döngüsü maliyetinde en iyi performans, güvenlik ve fonksiyona ulaşmak için proje fonksiyonlarının analizi üzerinde durulmuştur. Tezin üçüncü bölümünde, inşaat projelerinde uygulanan DY aşamaları ayrıntılı olarak ele alınmış ve DY çalışmalarının safhaları adım adım incelenmiştir. Tezin dördüncü bölümünde Kalite Fonksiyon Dağılım tekniğinin tanımı ve uygulama alanları belirtilmiş, inşaat işlerinde uygulanabilirliği ve Değer Yönetimi tekniğinin önemli bir unsuru olan Fonksiyon Analizi Sistem Tekniği ile farklılıkları ve benzerlikleri üzerinde durulmuştur. Beşinci bölümde, metodoloji konusu ele alınmış ve inşaat işlerinde değer yükseltme yöntemleri içinde yer alabilecek KFD ve FAST tekniklerinin entegrasyonu, konut örneği üzerinde çalışılarak incelenmiştir. Özellikle konut inşaatlarında, bina fonksiyonlarının müşteri odaklı olarak ele alındığı kalite evi matrisinden çıkan verilerin, FAST Diyagramı ile bütünleştirilmesi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemlerde Access veri tabanı özelliklerinden yararlanılmış, sunum formları visual basic ara yüzüyle gerçekleştirilmiş ve uzman sistem kod yazılımını içeren bir uygulama gerçekleştirilmiştir. Tezin altıncı bölümü ise elde edilen bulguların değerlendirilmesi ile, çalışma metodundan elde edilen faydalar ve uygulama imkânlarının da tartışıldığı bölümdür. Bu çalışmayla, DY kapsamında yapılacak çalışmalarda, gelişmiş karar verme tekniklerini kullanarak ihtiyaçlara en uygun tasarım sürecini işletme gayesiyle, beklenen performansın en düşük maliyetle nasıl sağlanacağı yolları irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the client?s requirements, the objectives of contractors and subcontractors, the optimization of construction teams and construction management components (time, cost, and quality) and the integration of Quality Function Deployment and Value Management Techniques were investigated. The thesis consists of 7 chapters. The background, aim and scope of the study were given in the introduction chapter. In Chapter 2, Value Management (VM) process was investigated in details. The definition and historical development of VM were explained and VM was compared with similar methods to see the similarities and differences. The necessity of the VM applications, its requirements for success, the characteristic of VM teams and the project function analysis to achieve the best performance, safety and functions at the lowest overall life cycle costing was also investigated. In Chapter 3, the stages and procedures of VM applications in construction projects were explained in details. Chapter 4 provides a comprehensive definition and application areas of Quality Function Deployment (QFD). The applicability of QFD in construction works and its similarities and differences with Functional System Analysis Technique, which is an important component of Value Management Technique, were also investigated. In Chapter 5, the methodology of the research was outlined. The QFD and FAST techniques, which are amongst the techniques to increase the value in construction works, were integrated and applied on a residential case project. The access database software was used in this procedure. The presentation forms were designed with visual basic arayüz and an expert system codes application was realized. Chapter 6 presents the findings of the study and discusses the benefits and practical application areas of the research method. This study examined how to obtain the required performance with the lowest cost by using advanced decision making techniques for the purpose of using the most suitable design process to fulfill the requirements of the VM studies.