Civata bağlantılarında öngerilme kaybının incelenmesi
Investigation of preload loses of torqued bolts
  1. Tez No: 316116
  2. Yazar: BURAK MESHUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET RENDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışma kapsamında M8, M10 ve M12 8.8 kalite civatalar, C1050 İmalat çeliği, ss304 Paslanmaz çelik ve Alüminyum flanşlar kullanılarak çeşitli yüzey pürüzlülüğü değerlerine sahip yüzeylerde sıkılarak öngerilme kayıpları ölçülmüştür. Ölçümlerde ultrasonik civata ölçer kullanılmıştır. Deneyler sırasında flanş yüzeylerinin ilk ve son haldeki pürüzlülük değerleri de ölçülerek pürüz ezilmesine bağlı plastik deformasyon miktarları da saptanılmaya çalışılmıştır. Yapılan deneyler sonucunda literatürde verilen sürtünme katsayıları, öngerilme kayıpları, plastik deformasyon miktarlarının aslında daha az olduğu saptanmıştır. Bu durum civataların aşırı sıkılmasına sebep olarak akma sınırının dahi aşılmasına sebep olabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this work different surface finished C1050 steel, 304 Stainless and Alüminium flanges has had been tightened by 8.8 grade M8, M10 ve M12 bolts in order to measure preload loses. During the experiments ultrasonic bolt monitor has been used. During the experiments first and last surface rougness of the flanges has been measured to calculate the amouth of plastic deformation due to the surface roughness lost. In the end of experiments, amounth of friction coefficient values, preload loses and plastical deformation values using to calculate bolt preloading is greater than the exact values. This causes overtighten and plasticaly deformed bolts.