Lorentz uzayında dönme matrislerinin üretilmesi
Generating of rotation matrices in Lorentz space
- Tez No: 316135
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tezin amacı 3 boyutlu ve n boyutlu Öklid uzayındaki dönme matrislerin üretilmesini gösterdikten sonra 3,4 ve n boyutlu Lorentz uzayındaki dönme matrislerinin üretilmesini göstermektir. Tezin ilk bölümünde dönme matrisleri ile ilgili temel kavramlar verildikten sonra ikinci ve üçüncü bölümde 3 ve n boyutlu Öklid Uzayındaki dönme matrislerinin üretilmesi gösterilmiştir. Daha sonra dördüncü ve beşinci bölümde 3 ve 4 boyutlu Lorentz uzayındaki dönme matrislerinin üretilmesi gösterilmiştir. En son olarak da n boyutlu Lorentz Uzayındaki dönme matrislerinin üretilmesi yen bir metodla gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to show generating of rotation matrices 3,4 and n dimensional Lorenz Space after showing that the generate of rotation matrices in 3 and n dimensional Euclidan Space. In the second and third part of the thesis is shown the generating of rotation matrices in 3 and n dimensional Euclidan Space after the basic concepts of rotation matrices in the first part of the thesis. Then in the fourth and fifth part of the thesis is shown the generating of rotation matrices 3,4 and n dimensional Lorentz Space. Finally, the generating of rotation matrices in n dimensional Lorentz Space is demonstrated with a new method.