Optik lif manyetik alan algılayıcısı tasarımı ve manyetik alan ölçümü
Design of fiber optic sensor magnetic field and measurement of magnetic field
- Tez No: 316170
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞERAFETTİN YALTKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez çalışmasında, optik lif manyetik alan algılayıcısı tasarlanarak manyetik alan değişimleri ölçülmüştür. Optik lif manyetik alan algılayıcısı dışta etkileşimli Fabry-Pérot temelli interferometrik bir yapıya sahiptir. Dizayn edilen interferometrik manyetik alan algılayıcısında manyetostriktif özellik gösteren Terfenol-D kullanılmıştır. Yaylı bir sistem içerisinde bulunan Terfenol-D çubuğu, manyetik alan altında boyunda oluşan değişimlerin ölçülmesi amaçlı bir selenoidin içerisine yerleştirilmiştir. Programlanabilir güç kaynağı ile selonoid üzerine 0 V'dan 60 V'a kadar gerilim uygulanarak 0 G- 310 G arasında manyetik alan değerleri elde edilmiştir. Bu manyetik alan değerlerine karşılık Terfenol-D çubuğunun boyundaki değişimler optik lif Fabry Pérot interferometresi ile farklı diyot lazerin dalgaboylarında ölçümler yapılmıştır. Bunlara ek olarak farklı dalgaboyuna sahip çift diyot lazer kaynağı aynı anda kullanılarak diğer optik lif Fabry Pérot girişimölçeri manyetik alan algılayıcılarından farklı olarak ölçümler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the variations of the magnetic field were measured, by designing an optical fiber magnetic field sensor. The optical fiber magnetic field sensor, which is based on the extrinsic Fabry-Pérot, has an interferometric structure. At this interferometric magnetic field sensor, a Terfenol-D rod was used which has a giant magnetostrictive properties. In order to measure the variation of the length of the Terfenol-D rod which has a frame with spring, was placed in the middle of the selonoid. The magnetic field strength was obtained to 300 G by applying 0-60 V voltage to the selonoid via a programmable power supply. The variations of the length of the Terfenol-D rod with respect to the values of the applied magnetic field were measured by using the optical fiber Fabry Pérot interferometer. The magnetic field has been measurement unlike other optical fiber Fabry Pérot magnetic field sensors by using the dual-diode laser which has different wavelengths at the same time.