Farklı oranlarda L-karnitin ilave edilen yemlerle beslenen japon balığı (Carassius auratus L.1758) yavrularının büyüme performanslarının belirlenmesi
Determination of growth performance of goldfish (Carassius auratus L.1758) fry fed with diets supplemented different levels of L-carnitine
- Tez No: 316198
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÖZBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, japon balığı (Carrasius auratus L.1758) yavru yeminde L-karnitinin, balıkların büyüme ve gelişmesine etkisi araştırılmıştır. Protein (% 40), yağ (% 6) ve enerji (3540 kcal kg-1 sindirilebilir enerji) değerleri eşit beş farklı yem hazırlanmıştır. Hazırlanan deneme yemlerine 0 (kontrol grubu), 250, 500, 750 ve 1000 mg kg-1 oranında L-karnitin ilave edilmiştir. Deneme, her grupta yirmi balık olacak şekilde üç tekerrürlü tesadüf parselleri deneme desenine göre planlanarak 65 lt'lik cam akvaryumlarda 84 gün süre ile yürütülmüştür. Başlangıç ağırlıkları 0,311±0,01 g olan balıklar günde iki kez doyuncaya kadar beslenmiştir. Bu çalışmada deneme grubu balıkların büyüme performansları ve yem kullanımları araştırılmıştır. Deneme sonunda, canlı ağırlık artışı, kondüsyon faktörü, spesifik büyüme oranı, yem değerlendirme oranı, protein etkinlik oranı bakımından gruplar arasında istatistiki açıdan farklılık bulunmamıştır. Deneme gruplarının tamamında yaşama oranı % 100'dür. Sonuç olarak, yeme L-karnitin eklenmesinin japon balığı yavrularının büyüme ve yem dönüşüm oranı üzerine olumlu bir etkisi tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of L-karnitin on growth in diets for goldfish fry, Carrasius auratus was investigated. Five isonitrogenous, isolipidic and isoenergetic diets were formulated to contain 40% protein, 6% lipid and 3540 DE kcal kg-1. L-karnitin was supplemented by 0 (control group), 250, 500, 750 ve 100 mg kg-1. Goldfish fry were reared in 65 lt glass aquaria maintained in stagnant water. Each dietary treatment was tested in triplicate groups of 20 fish per aquarium in a completely randomized design. Fish with average weight of 0,311±0,01 g were fed the diets twice per daily to apparent satiation for 84 days. In the experiment, diets were evaluated based on growth performance and diet utilization. End of the research, there was no significant difference in growth performance, condition factor, specific growth rate, feed conversion ratio and protein efficiency ratio between dietary treatments. Survival was similar for all dietary treatments (100%). In conclusion, supplemental dietary L-carnitine has no beneficial effects on improving growth performance and feed conversion ratio in goldfish fry.