Kesirli kuantize Hall etkisinin mikroskobik temelli perdeleme kuramı
Microscopic-based screening theory of fractional quantized Hall effect
  1. Tez No: 316202
  2. Yazar: AYSEVİL SALMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİKE B. YÜCEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada, GaAs/AlGaAs heteroyapılarındaki iki boyutlu yük sistemlerinde gözlemlenen kesirli kuantize Hall etkisinin perdeleme kuramı, yerel yaklaşımlar altında, analitik ve sayısal yöntemlerle incelenmiştir. Çeşitli örnekler için gerçek malzeme özellikleri düşünülerek üç boyutlu Poisson denkleminin nümerik yollarla kendinden tutarlı olarak çözülmesi ile elektron yoğunluk dağılımları elde edilmiştir. Bu elektron dağılımlarının malzemenin yapısıyla ve malzemeye kapı uygulama, kimyasal kesme yapma ya da streç kapı yapma yöntemleri ile nasıl bir değişim gösterdiği araştırılmıştır. Bu örneklerin uygun manyetik alanlar altında oluşturdukları akım taşıyan kanallarının (sıkıştırılamaz şeritlerin) yerleri ve genişlikleri hesaplanarak perdeleme özellikleri incelenmiştir. kesirli sayı doldurma faktörlü duruma ek olarak kesirli sayı ve tam sayı doldurma faktörlü durumlar ile de çalışılmıştır. doldurma faktörlü durumun girişim özellikleri de araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, screening theory of the fractional quantized Hall effect that is observed in two dimensional charge systems induced in GaAs/AlGaAs heterostructures is investegated under the local approaches by analytical and numerical methods. By considering actual material properties for several samples and solving the three dimensional Poisson equation by numerical methods self-consistently, the electron density distributions are obtained. How these electron distributions change with the structure of the material are investigated, and also the effect of gating, chemical etching or trench gating methods are analyzed. Spatial positions and widths of the current-carrying channels (incompressible strips) that are formed at the selected magnetic fields are calculated, and the screening properties are examined. In addition to the fractional filling factor , the integer filling factors and the fractional filling factors are also studied. In a final step, interference properties of the filling factor are also investigated.