56Fe ve 59Co çekirdeklerinin (n,x) reaksiyonu sonucu diferansiyel tesir kesitlerinin incelenmesi
Investigation of differantial cross sections of (n,x) reactions on nucleus 56Fe and 59Co
  1. Tez No: 316244
  2. Yazar: KADRİYE SUNAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ALİ YALIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Nötron girişli yüklü parçacık reaksiyonları; temel nükleon-çekirdek etkileşmelerinin, nükleer yapının, nükleer teorilerin, bağlanma enerjisi sistematiğinin, fisyon ve füzyon reaktörlerinin anlaşılması gibi birçok bakımdan önemlidir. Nötron reaksiyonlarında, 0-100 MeV enerji değerlerinde toplam proton, döteryum, trityum ve alfa oluşumlarının diferansiyel tesir kesitleri hesaplamaları yapılmıştır. Bu hesaplama sonuçları, Uluslararası Atom Enerji Kurumu'nun EXFOR kütüphanesinden alınan deneysel verilerle karşılaştırılmıştır. Hesaplamalar yayınlanma spektrumu değişkenleri kullanılarak, TALYS 1.2 nükleer reaksiyon bilgisayar kod programı ile yapılmıştır.Çalışmada, 56Fe ve 59Co hedef çekirdeklerinin 0-100 MeV enerji değerlerinde nötron ile bombardıman edilmesi sonucu meydana gelen proton, döteryum, trityum ve alfa parçacıklarının enerjiye bağlı diferansiyel tesir kesitleri teorik olarak hesaplanmıştır. Hesaplanan diferansiyel tesir kesitleri ile mevcut deneysel diferansiyel tesir kesitleri karşılaştırılmış ve birbiriyle uyumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Charged particle reactions of neutron entry is so important in many ways for the understanding of fundemental nucleon-nucleus interaction, nuclear structure, nuclear theories, systematic of binding energy and also fission and fusion reactors. In neutron reactions, the differential cross section calculations have been done between 0-100 MeV incident energy for proton, deuterium, tritium and alpha particles which have been occured after reaction. The calculated results were compared with the experimantal data recieved from the EXFOR Library of International Atomic Energy Agency. The calculations were done with TALYS 1.2 nuclear reaction computer code program using emission spectra variables.In this study, the energy dependent differantial cross sections of proton, deuterium, tritium and alpha particles, occured consequenty in the bombardment of 56Fe and 59Co nuclei with neutrons having 0-100 MeV energy, were theoretically calculated. It seems that the differential cross sections calculated are in good agreement with existing experimantal differential cross sections.