Mobilya endüstrisinde lake üst yüzey uygulamalarında parça kenarlarında oluşan çatlakların nedenleri ve iyileştirme olanaklarının araştırılması
A research for reasons and improvement of the edge cracks on lacquered surface processes in furniture industry
- Tez No: 316301
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH YAPICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Engineering Sciences, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Mobilya endüstrisinde lake üst yüzey işlemleri, oldukça yaygın olarak kullanılan bir yüzey boyama şeklidir. Lake boyama genellikle MDF plakalar üzerine uygulanmaktadır. Mobilya endüstrisinde piyasada değişik kalitelerde MDF ve lake astar ve boya bulmak mümkündür. Üretim esnasında da lake boyanın uygulandığı yerler kimi zaman modern hatlar kimi zamanda basit uygulama odaları şeklindedir. Bu koşullara birde ortam koşulları eklenince mobilya üretiminde kalite standartlarını tutturmak oldukça zor bir hale gelmektedir. Üretilip ihraç edilen yada iç piyasada satılan birçok mobilya lake uygulama kusurları, özellikle de kenar çatlakları nedeniyle iade alınmak durumunda kalınmaktadır. Uzak ülkelerdeki mobilyalarnakliye probleminden dolayı daha büyük sorunlar meydana getirmektedir. Bu problemlerin çözüme kavuşturulması amacıyla, profillik kalite MDF plakalardan kesilen örnekler hazırlanmıştır. Hazırlanan örnekler güncel hayatta üretim esnasındasorun yaşanan kapak ve ofis masa tablası detaylarından seçilmiştir. Astar boya türü olarak üç değişik astar türü ve kortel materyali kullanılmış, sonkat boya olarak da tüm örneklerde poliüretan sonkat boya kullanılmıştır. Tüm deney örneklerine aynı zımpara, ve işçilik yapılmıştır.Hazırlanan örnekler ASTM ve TSE standartlarına göre deneylere tabi tutularak kıyaslaması yapılmıştır. Buna göre, boya firmasının özel olarak geliştirdiği non-crack astar ve polyester astar üzerine kortel uygulaması tam olarak başarı göstermiştir. Diğer astar türleri de kıyaslanarak hangi tip mobilyada hangi astar kullanılması gerektiği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Lacquered surface processes are widely used as a form of surface painting systems at Furniture Industry. This process is generally applied on MDF plates. It is possible to find various qualities of MDF and lacquerer under coat paint in the furniture market. Surface painting processes are applied sometimes at modern lines and sometimes at simple rooms. When negative environment conditions are added to these, securing the quality standards becomes hard at furniture production. A lot of furniture produced and sold to domestic or foreign market is returned to the producers because of lacquered surface process defects especially cracks on the edges of furniture. Problems are getting bigger while transporting the products to far countries. To get a solution against these problems, MDF profile samples are prepared. The samples areselected from door and desk sections that have defects while production. Threedifferent under coat paint and kortel material and polyurethane upper coat paintis used for all samples. For all experiments, same sanding and workmanship is applied. The experiments have ASTM and TSE standards.Accordingly, non-crack under coat paint and polyester under coat paint that the paint company developed specifically is fully demonstrated success.Other coating paints are compared and the type of coating paint that should be used for which furniture is defined.