Mobilya endüstrisinde tam zamanında üretim
- Tez No: 34261
- Danışmanlar: PROF.DR. RIFAT İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Tam Zamanında Üretim ilk olarak Japonya'da Toyota Motor fabrikasında uygulanmaya konulan bir sistemdir. Daha sonra Amerika'da ve Avrupa'da hızla yaygınlaşmıştır. Türkiye'de mobilya üreten kuruluşlarda sektörel bir özellik olarak çok fazla ürün çeşitliliği ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle diğer sektörlerden farklı olarak değişik organizasyon ve üretim planlama sistemlerinin devreye sokulması gerekmektedir. TZÜ de sadece gerekli parçaların, gerekli olduğu miktarlarda, gerekli görülen kalite düzeyinde, gerekli olduğu zaman ve yerde üretilmesi sağlanır. TZÜ' in ana hedefleri sıfır veya sıfıra yakın stok, hatasız ürün ve minimum maliyettir. Dolayısıyla TZÜ kaliteli ve ucuz üretim imkanı sağlar. Bu da Türkiye şartlarında faaliyet gösteren her sektör için olduğu kadar mobilya sektörü için de çok önemlidir. Bu araştırmada TZÜ sisteminin işleyişi, sağladığı faydalar ve uygulamaya geçişte Türkiye şartlarında karşılaşılabilecek sorunlar ele alınmıştır. Türkiye'de mobilya sektöründe kullanılan makinalar ve hat tipleri ile kapital birikim TZÜ sistemine uygun bir yapıdadır. Ancak uygulamaya geçişte bazı problemler ortaya çıkacaktır. Bu problemlerden bazıları çok-fonksiyonel işçi bulmak ve tam istihdamın sağlanamaması durumunda eldeki vasıfsız veya yan vasıflı işçileri çok-fonksiyonel birer işçi olarak yetiştirmektir. Bir diğer problem ise fabrika bazında ya da ülke genelinde, TZÜ sisteminin oturtulabilmesi için eğitim politikası oluşturmak ve uygulamaya koymaktır. Ülkemizde TZÜ yeterince ilgi gösterildiği taktirde, düşük kaliteli yüksek fiyatlı mal üretmek yerine yüksek kaliteli düşük fiyatlı mal üretmek sağlanabilecektir. Dolayısıyla bu durum Türkiye Ekonomisine de doğrudan olumlu yönde yansıyacaktır.
Özet (Çeviri)
Just-in-time production has been implemented first in Toyota Engine Company of Japan, and consequently become widespread in United States and Europe. The furniture manufacturing companies in Turkey, is characterized by the large variety of the products as a sectorial peculiarity. Thus, unlike other sectors, it is necessary to apply new and advanced organizational and productional planning systems. In JIT system, the required unit is produced in required quality level when, where and how much it is needed. JIT provides cheaper and skilled products, since its major aims are zero or about zero inventory, good without failure, and minimized cost. Therefore this system is very substantial for the furniture manufacturing sector as for all the other sectors in Turkey. In this study, the implementation of the JIT system, its advantages and the potential problems that could be arise, when it is applied in Turkey. Several problems can be encountered, even though the equipment, line types and the capital accumulation in Turkey are satisfying the requirements of the JIT system. One of the major problems to be faced is the difficulty of finding multi-functional employees and/or establishing an educational policy that will help settle down the system and putting this policy into practice. Then in Turkey, it will be possible to produce goods cheaper and high quality instead of expensive and poor quality, if the necessary concern and importance is given to JIT system. This will be an important contribution to the Turkish Economy.