Trakya bölgesinde Şah kartal (Aquila heliaca Savigny,1809) üzerine araştırmalar
Investigations on Eastern imperial eagle (Aquila heliaca Savigny,1809) in Turkısh Thrace
- Tez No: 316438
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN CEBECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Zooloji, Forestry and Forest Engineering, Zoology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orman Entomolojisi ve Koruma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Şah kartal (Aquila heliaca Savigny, 1809) nesli küresel ölçekte tehlike altında bir kuş türdür. Türün Türkiye dağılımına, üreme biyolojisi ve beslenme alışkanlıklarına dair çok az veri bulunmaktadır. Bu çalışma kapsamında Trakya'da üreyen şah kartal popülasyonu incelenmiştir. Çalışma sonucunda tespit edilen 27 bölgeden 25'inde aktif yuva tespit edilmiştir. 2010 yılı bulgularına göre Trakya Şah kartal popülâsyonunun prodüktivitesi (palaz sayısı/ kullanılan bölge) 0.92 yavru, üreme başarısı (palaz sayısı/üreyen çift sayısı) 1.12 ve palazlanma başarısı (palaz sayısı/ başarılı çift sayısı): 1.47 olarak gerçekleşmiştir. 11 Şah kartal yuvasından toplam 189 şah kartal avı toplanarak tanımlanmıştır. Buna göre Trakya bölgesinde şah kartalların en sık avladığı hayvanlar sırasıyla kirpi (%17,99), gelengi (%16,40), tosbağalar (%15,87), gümüş martı (%14,29) ve tavuktur.
Özet (Çeviri)
Imperial eagle (Aquila heliaca Savigny, 1809) is a globally threatened bird species. There?s limited information available on the Turkish distribution, breeding behaviour and foraging habits. We have investigated the breeding population of imperial eagle, that inhabits the Turkish Thrace. Our findings in 2010 revealed that the productivity (number of fledglings/occupied territory), breeding success (number of fledglings/breeding pair) and fledling success (number of fledglings/succesful pair) were 0.92, 1.12 and 1.47 consecutivelty. We have collected 182 prey items from 11 Imperial eagle nests. The most frequently encountered prey items were hedgehog (% 17,99), souslik ( % 16,.40), tortoise (15.87) and yellow legged gull (14,29) and domestic chicken.