Tam otomatik 3 renk baskı makinesinin kapasite arttırımı için transfer sistemi tasarımı
Transfer system design for capacity increasement of full automatic 3-colour printing machine
- Tez No: 316461
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL UZAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Matbaacılık, Mechanical Engineering, Typography
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
TAM OTOMATİK 3 RENK BASKI MAKİNESİNİN KAPASİTE ARTTIRIMI İÇİN TRANSFER SİSTEMİ TASARIMIGünümüzde, artan ihtiyaç ve minimum maliyet talepleri nedeniyle her alanda en uygun, ürünlere yönelmekte ve yeni talepler ortaya çıkmaktadır. Ambalaj sektörüde bu taleplerin en üst noktalarında yer almaktadır. Ambalaj sektörü günlük her alanında yer almaktadır. Katı, sıvı, gaz her türlü ürün bir ambalajın içindedir. Bu ürünlerin rahat sevkiyatı ve deforme olmaması için en çok kullanılan ambalaj malzemesi oluklu mukavvalardır ve koliler oluklu mukavvalardan yapılmaktadır. Baskı makinaları oluklu mukavvalarının koli için şekillendirilmesini ve metin ve grafiklerin renkli olarak mukavva üzerine basılmasını sağlamaktadır. Halen kullanılmakta olan baskı makinaları tırnaklı beslemeli olduğu için bombeli mukavvaları deforme etmektedir. Ayrıca baskı üniteleri tek bir redüktörden hareket aldığından ünitelerini birbirini bağlayan dişlilerdeki boşluklar baskı kalitesini olumsuz etkilemektedir.Bu çalışmada 3 renk baskı makinelerinde kapasiteyi arttıracak yeni bir transfer sistemi tasarımı ele alınmıştır. Bombeli gelebilecek mukavvalarda deformasyonu önleyecek vakumlu besleme sistemi geliştirilmiştir. Baskı ünitelerinin bağımsız tahriğini sağlayacak servo sistem gerçekleştirilmiştir. Bu şekilde baskı makinasının verimliliği arttırılmıştır.
Özet (Çeviri)
TRANSFER SYSTEM DESIGN FOR CAPACITY INCREASEMENT OF FULL AUTOMATIC 3-COLOUR PRINTING MACHINENowadays, because of rising need and minimum cost demand, most appropriate goods are preferred every sector and new products are come up. Packaging sector is one of the most requested sectors. Packaging sector is appeared in every field of daily life. Solids, liquids, gases ? every kind of products ? are in a package. The most used packaging material is corrugated cardboard providing easy shipping without deformation of the products. Printing machine enables the shaping of the corrugated cardboard for packages and pressing the texts and graphics on cardboard in color. Printing machine, which are still in use, deform the swaged cardboard because they are kick-feeding system. Besides this, printing machine are driven by one reducer because of this reason the gaps on gears , which combines the units, are influenced negatively.In this thesis a new transfer system design, which increases the capacity of trichromatic color printing machine has been studied. A new vacuumed feeding system to prevent the deformation of swaged cardboard has been developed. Servo system that drives the printing units independenty has been developed. As a result, the developed transfer system combined with servo unit has increased the productivity of 3-color printing machine.