Spect radyofarmasotiklerinden 201TlCl üretim ve kalite kontrolü.
Production and quality control of 201TlCl from spect radiopharmaceuticals
  1. Tez No: 626617
  2. Yazar: TAYLAN ÖZBEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN YEKTA ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyofarmasi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de ilk kez seri üretimi yapılacak olan 201Tl radyoizotopunun üretimi ve sentezlenen 201Tl-Talyum Klorür (201TlCl) Radyofarmasötiğinin kalite kontrol testlerinin geliştirilmesi, başta Türk Farmakopesi 2017 (TF 2017) (1) olmak üzere çeşitli farmakopelerde belirtilen test metodlarının araştırılması ve karşılaştırılması hedeflenmiştir. Türkiye Atom Enerjisi Kurumu-Proton Hızlandırıcısı Tesisi'nde (TAEK-PHT) yer alan siklotron tipi hızlandırıcı sistemi kullanılarak üretilen proton demeti, zenginleştirilmiş 203Tl2O3 ile kaplı katı hedef üzerine gönderilerek 201Tl üretilmiştir. 201TlCl Çözeltisi'nin üretimi TAEK-PHT'de kurulumu yapılmış olan üretim sıcak hücresinde gerçekleştirilmiştir. 201TlCl Çözeltisi daha sonra dağıtım hücresinde hasta dozlarına bölünmüştür. Bu araştırmada, miyokardial perfüzyon, meme kanseri, kalp ve paratiroid hastalıklarının teşhisi ile çeşitli doku ve organlardaki tümörlerin görüntülenmesi amacıyla kullanılmakta olan radyofarmasötiklerden 201TlCl'ün TAEK-PHT'de Türkiye'de ulusal kaynaklarla bir ilk olarak üretilmesi ve ilgili kalite kontrol testlerinin yapılması gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study,which is produced for the first time in Turkey, and development of quality control tests of synthesized 201TlCl radiopharmaceutical, research on its test methods mentioned in various Pharmacopoeias, especially in Turkish Pharmacopoeia were aimed. The proton beam produced by the cyclotron type accelerator system located at TAEK-PHT was sent onto the solid target covered with enriched 203Tl2O3, for producing 201Tl. The production of 201TlCl Solution was carried out in the production hot cell, which was installed in TAEK-PHT. The 201TlCl solution was then divided into patient doses in the dispencing hot cell. In this study, 201TlCl radiopharmaceutical, which is used for the diagnosis of myocardial perfusion, breast cancer, heart and parathyroid diseases and imaging of tumors in various tissues and organs, was produced for the first time with national resources in Turkey and related quality control tests were carried out at Turkish Atomic Energy Authority - Proton Accelerator Facility (TAEK-PAF).